جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه

جایگزینی منبع کویلی به‌جای منبع دوجداره امروزه به تعداد زیادی در موتورخانه‌های ساختمان انجام می‌شود تا کارایی سیستم گرمایشی افزایش و مصرف سوخت کاهش یابد.

هم‌چنین کاهش هزینه‌های تعمیر موتورخانه وشوفاژ یکی دیگر از انگیزه‌های این جایگزینی محسوب می‌شود.

منبع دوجداره یکی از دستگاه‌های رایج برای گرم نگه‌داشتن آب تلقی می‌شود. اگرچه امروزه توصیه می‌شود که تا حد امکان از منابع کویلی استفاده شود، اما با این حال، منابع دوجداره هم‌چنان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه

ایرادات منبع دوجداره

در منبع دوجداره آب گرم حتي در ساعاتی از شب كه مصرف آب گرم به كمترين حد خود مي‌رسد، جهت حفظ دماي كل آب ذخيره، بايستی به صورت مداوم حجم زيادي از آب گرم نگه‌داشته شود، به عبارتی در ساعات کارکرد، مصرف انرژی بیهوده‌ای به سیستم موتورخانه تحمیل می‌شود.

دماي آب گرم توليدي در منابع دوجداره آب گرم حداقل 60 درجه سانتي گراد است. اين آب بايستي در محل مصرف با آب سرد آمیخته شده و در دماي 40 درجه مصرف گردد،

در منابع دوجداره با ظرفيت هاي بالاتر، شاهد افزایش بيش از اندازه ضخامت ورق مخزن دروني و بيروني و قطر آنها هستیم که این باعث می‌شود آب ذخيره شده به خوبی گرم نشده و باز هم به دليل سطح تبادل گرمایی بالا، اتلاف حرارتي چندين برابر خواهد شد.

ویژگی‌ها و مزایای منبع کویل‌دار (کویلی) آب گرم

در منبع کویلی آب گرم، آب داغ يا بخار تهيه شده توسط ديگ، در داخل يك كويل حرارتی (لوله مسي چند شاخه رفت و برگشتي) به گردش درمی‌آید و بعد از انجام تبادل حرارتی با ديواره لوله مسي از كويل خارج شده و به ديگ برمی‌گردد. ( سرویس و تعمیر منبع کویل‌دار موتورخانه)

اين تبادلی حرارت باعث گرم شدن لوله مسي و در نتیجه گرم شدن آب سرد درون منبع (كه دربرگیرنده لوله است) مي‌شود.

 

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه

محدودیت‌های منبع کویل‌دار آب گرم

منابع كويلی آب گرم در ميزان فشار آب ساختمان تاثیر زیادی دارند، به بیانی دیگر، تنظيم نشدن درست این منابع باعث نوسانات افزايشی و كاهشی زیاد فشار آب در طبقات ساختمان می‌شود كه علاوه بر کاهش رضایت و آسایش ساکنین، آسيب‌ديدگي منبع كويل و لوله‌هاي انتقال آن را نيز به دنبال خواهد داشت.

جایگزینی منبع کویلی به جای دوجداره

جهت جايگزيني منبع كويل‌دار به جاي منبع دوجداره موجود، بايد قبل از سفارش منبع نسبت به امكان گذر منبع جديد از درب موتورخانه و فضاي دسترسي مناسب براي نصب و بهره‌برداري آن دقت كرد.

نکته : نصب و راه‌اندازي منبع کویلی و جایگزینی آن به جای منبع دو‌جداره، بايستی توسط تعمیرکار موتورخانه و شوفاژ انجام شود.

منبع دو‌جداره

منبع دوجداره موتورخانه یک آبگرمکن غیرمستقیم است به این صورتی‌که یک واسطه انتقال حرارت (آب سیستم گرم کننده) در تماس مستقیم با سطح گرم کننده (دیگ سیستم گرم کننده)انرژی حرارتی را دریافت می‌کند و منبع دوجداره شوفاژ خانه آب گرم مصرفی را منتقل می کند، مخزن دو‌جداره یک محفظه جدا از هم می‌باشد.

سوراخ شدن منبع دو‌جداره

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه در زمان بروز مشکلات در آن است و معمول‌ترین ایرادی که در منابع دو‌جداره مشاهده می‌شود، سوراخ شدن منبع دوجداره است که به دلایل متعددی صورت می‌گیرد.

معمولا منابع دو‌جداره بعد از مدتی، به علت اینکه آب شهر که یک آب تازه است در آن جریان دارد، با آب واکنش  داده و در اثر این امر، خوردگی به وجود آمده و سوراخ می‌شوند. ( تعمیر و تعویض منبع دوجداره آب موتورخانه )

 

سوراخ شدن منبع دو جداره

سوراخ شدن منبع دوجداره

در برخی حالات که منبع از داخل سوراخ می‌شود هیچ نوع درمان یا تعمیر موقتی برای آن وجود نخواد داشت و معمولا منبع دو جداره باید حتما عوض شود.

وقتی جداره داخلی سوراخ می شود، آب از منبع انبساط موجود در پشت‌بام سرریز می‌کند. و دلیل آن این است که آب شهر وارد سیستم آب در گردش دیگ‌ها یا چیلرها شده است.

سوراخ شدن منبع دو جداره

سوراخ شدن منبع دوجداره

سوراخ شدن منبع دو جداره

سوراخ شدن منبع دوجداره

تعویض منبع کویلی با مبدل حرارتی

جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه گاهی هم به جای دوجداره با مبدل‌های حرارتی جایگزین می‌شود که مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای،نوعی از مبدل‌های حرارتی می‌باشد. که سطح تبادلی بین دو سیال سرد و گرم، توسط صفحات ایجاد می‌گردد.
برتری این نوع مبدل‌ها در این است که سیالات در سطح وسیعی توزیع می‌شود،این امر انتقال حرارت را تسهیل بخشیده و به شدت سرعت انتقال دمای سیال را بالا می‌برد.

تعویض منبع کویلی با مبدل حرارتی

تعویض منبع کویلی با مبدل حرارتی

اجزای اصلی مبدل حرارتی صفحه‌ای

  • فریم متحرک
  •  فریم ثابت
  • میله حامل
  • تکیه‌گاه
  • میله راهنما
  • پیچ‌های فشاری

منابع دوجداره ورق گرم

برای جایگزینی منبع کویلی با دوجداره موتورخانه از منابع دوجداره که اصولا از دو لایه ساخته می‌شود و بعلت فشار آب شهر در جداره داخلی ضخامت ورق را بیشتر از جداره رویی می‌گیرند. انجام می‌شود.

چون بین دوجداره آب داغ موتورخانه جریان دارد فشار کمتری نسبت به آب سرد دارد ( مگر اینکه در مواقع خاص) معمولا ضخامت منبع دوجداره را با عدد مثلا 5-3 نمایش می‌دهند که ضخامت بزرگتر جداره داخلی و ضخامت کوچکتر ضخامت خارجی را نشان می‌دهد. ( نگهداری و سرویس موتورخانه )

 

منابع دوجداره ورق گرم

منابع دوجداره ورق گرم

معایب منابع دوجداره

به مرور زمان بعلت ورود دائمی آب‌سرد به داخل منبع ورق از درون با اکسیژن آب واکنش انجام داده و این عمل باعث خوردگی ورق می‌گردد و معمولا عمر مفید منابع دوجداره حداکثر 20 سال می‌باشد و اگر بهر دلیلی منبع سوراخ شود و یا بترکد بهتر است که منبع تعویض گردد و اگر تعمیر شد دائمی نباشد .

بیشترین دلیل ترکیدگی منابع آبگرم در ساختمان‌ها نصب غیراصولی و تنظیم نبودن فشار پمپ آب‌سرد می‌باشد. بطوری که بعلت عدم انتخاب صحیح پمپ درجه فشار پمپ را افزایش داده و این فشار از فشار کاری منبع بالاتر برود منبع دوجداره سوراخ می‌شود. (سرویس و بازدید موتورخانه )

یکی دیگر از عوامل ترکیدگی منبع دوجداره ، پشم شیشه می‌باشد بطوری که عایق غیراصولی منبع باعث می‌شود آب و رطوبت از سطح منبع دوجداره خارج نشود و در داخل عایق حبس شود و باعث پوسیدگی گردد.

 

معایب منابع دوجداره

معایب منابع دوجداره

طریقه نصب منبع کویلی و نکات اجرائی در مورد آن

این موارد باید توسط سرویسکار شوفاژ و موتورخانه انجام گیرد.

1- حتما کلیه منابع آبگرم باید دارای شیر رفت و برگشت باشند.

2- تمامی منابع آبگرم باید دارای شیراطمینان باشند.

3- لوله متصل به رفت و برگشت منبع حتما باید متناسب با حجم منبع باشد.

4- در صورت سوراخ شدن جداره دوم یا کوئل منبع آب از انبساط سرریز نموده یا اگر انبساط بسته باشد آب مصرفی بعلت تداخل با آب شوفاژ کدر می‌شود.

5- حتما برروی لوله‌های رفت و برگشت شیر هواگیری در بالاتری قسمت نصب شود.

6- قبل از سفارش منبع آبگرم حتما درب موتورخانه را متر کنید تا از داخل شدن منبع به موتورخانه مطمئن شوید.

نکات اجرائی در مورد منابع آبگرم

نکات اجرائی در مورد منابع آبگرم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.