تعمیر چیلر - سرویس چیلر

تعمیر چیلر – سرویس چیلر

در این مقاله قصدداریم تا توضیحاتی در مورد سیستم خنک کننده ای بدهیم که در سالهای اخیر در ایران و در بیشتر کشورهای جهان مورداستفاده قرار میگیرد . البته این سیستم برودتی بیشتر در ساختمانهای پر جمعیت و برج های مسکونی و اداری کاربرد دارد.

و دارای ساختمان پیچیده و قطعات بسیار زیادی است در نتیجه نصب و راه اندازی این سیستم و تعمیر و نگهداری و سرویس آن نیاز به دانش لازم و تجربه کافی دارد .

یعنی در ساختمانها و برجهایی که از این سیستم خنک کننده استفاده میشود معمولا با شرکتها و افراد و تکنسین های با تجربه و مهندسین فن قرار داد راه اندازی و نصب و پشتیبانی تعمیر و نگهداری بسته میشود تا در صورت نیاز به هر کدام از این موارد به سرعت وارد عمل شوند.

در ادامه مقاله توضیحات بیشتر را مطالعه بفرمایید.

چیلر چیست ؟

چیلر سیستم خنک کننده ای است که حرارت را از مایع دفع میکند . و  این دفع حرارت از مایع ، بر اساس سیکل تبرید تراکم انجام میشود. و این مایع می‌تواند برای خنک کردن هوا  استفاده شود.

سیستم چیلرها ذر مقایسه با سایر سیستم های خنک کننده پیچیده تر می باشد برای تعمیر چیلر و سرویس چیلر باید حتما بامتخصصین و تکنسین های با تجربه و حرفه ای تماس بگیرید.

تعمیر چیلر  – سرویس چیلر نیازمند دانش بالا و تجربه و مهارت بالا می باشد. زیرا انتخاب فرد نامناسب و نآگاه میتواند باعث تحمیل خسارات و هزینه ای بالای برای شما شود.

انواع چیلر

چیلر تراکمی
چیلر جذبی

تعمیر و نگهداری چیلر

در صورت بروز مشکل و هرگونه عیبی در قطعات چیلر ممکن است عملکرد چیلر با افت روبرو شود و یا از کار بیفتد و با مشکلات اساسی روبرو شوید. به دلیل اینکه چیلر یک سیستم خنک کننده است بهتر است تعمیر چیلر و سرویس چیلر به موقع و در فواصل منظم انجام گیرد .و برای انجام این امر الزاما باید ازافراد متخصص کمک بگیرید. تا در آینده با مشکلات بیشتری مواجه نشوید .

تعمیرو نگهداری چیلر جزو موارد مهمی است که برای برخورداری از نتیجه مطلوبتر از این سیستم خنک کننده باید صورت گیرد. زیرا خرابی در هر کدام از قطعات تاثیر مستقیم بر عملکرد آن دارد. فردی که برای امر نگهداری و تعمیرات چیلر تراکمی و سرویس چیلر جذبی حضور پیدا میکند باید کاملا به فرایند کار آن و نوع عملکرد قطهات آگاهی داشته باشد.

پیشنهاد ما :

تعمیرات چیلر جذبی به چه صورتی انجام میشود؟ چقد زمان میبرد؟ چقد هزینه دارد؟

تعمیر چیلر - سرویس چیلر

فناوری تبرید جذبی در چیلر های جذبی

چیلر جذبی به دلیل پیچیدگی های تئوریک و تکنیکی فرآیند تبرید، نگهداری و تعمیرات چیلر جذبی و سرویس چیلر جذبی دارای حساسیت بالاییی میباشد این فناوری جذبی شکل مناسبی از سیستم های خنک کننده برای تهویه مطبوع ساختمانهای مسکونی و اداری میباشد .

فناوری تبرید جذبی روشی عالی برای تهویه مطبوع مرکزی در تأسیساتی است که ظرفیت دیگ اضافی دارند و می توانند بخار یا آب داغ مورد نیاز برای راه اندازی چیلر را تأمین کنند. چیلر های جذبی ظرفیت بین ۲۵ تا ۱۲۰۰ تن برودتی را براحتی تأمین می کنند.

در خصوص تکنولوژیهای جدید چیلرهای جذبی با ظرفیت معادل۵۰۰۰ تن نیز تولید کنند. در سیستمهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می شود. گرمای مورد نیاز برای کارکرد این چیلرها به طور مستقیم از گاز طبیعی یا گازوئیل تأمین می گردد.

منابع غیر مستقیم گرما در چیلرهای جذبی

منابع غیر مستقیم گرما در چیلرهای جذبی شامل : آب داغ  ، بخار پر فشار ، کم فشار  است . تولید کنندگان در جهان سه نوع اصلی چیلر جذبی ارائه کنند.

که عبارتند از : شعله مستقیم ، بخار و آب داغ.

می توان چیلرهای جذبی را در دو دسته چیلرهای جذبی آب و آمونیاک و چیلرهای جذبی لیتیوم بروماید و آب طبقه بندی کرد. در واقع در هر سیکل تبرید جذبی یک سیال جاذب و یک سیال مبرد وجود دارد که تقسیم بندی که این تقسیم بندی به این دلیل انجام گرفته است .

در سیستم آب و آمونیاک ، سیال مبرد آمونیاک وسیال جاذب آب است. در سیستم لیتیوم بروماید و آب ، سیال مبرد آب و سیال جاذب ، محلول لیتیوم بروماید است. علاوه بر زوج مبرد و جاذب ها ، در بعضی سیکل های تبرید جذبی از زوجهای دیگری نیز استفاده میشود.

بر حسب اجزای چیلر نیز میشود تقسیم بندی های دیگری ارائه کرد مانند سیکل های تبرید جذبی را به سیکل های تبرید یک اثره ، دو اثره و سه اثره تقسیم کرد.امروزه سیکل های تبرید جذبی تک اثره و دو اثره در مقیاس بسیار وسیع و در اشکال متنوع ساخته می شود.

تفاوت چیلر جذبی با چیلر تراکمی

در این دو نوع چیلر تراکمی و جذبی تفاوت های اساسی که در ساختمان چیلر ها وجود دارد بودن کمپرسور در چیلر های تراکمی است که در چیلر های جذبی این کمپرسور وجود ندارد. و وجود این کمپرسور در چیلر های تراکمی مورد باعث می شود راندمان چیلرهای تراکمی به به طور کامل مشخص از چیلرهای جذبی بالاتر باشد. و به همین علت جهت تامین انرژی در چیلر های تراکمی از انرژی برق استفاده میگردد. در صورتی که در چیلرهای جذبی آب گرم و یا بخار آب گرم با فشار وارد سیستم چیلر جذبی میشود و ژنراتور را به چرخش در می آورد.

تعمیر چیلر - سرویس چیلر

تعمیر و سرویس چیلر

سرویس چیلر و تعمیر چیلر به عنوان یک سیستم خنک کننده و تعویه مطبوع در ساختمانها در صورت بروز اشکال یک امر ضروری است که باید بلافاصله و در اسرع وقت صورت پذیرد تا سبب آسیبهای جدی تر نشود . سرویس چیلر هم مانند تعمیر و نگهداری موتورخانه باید طبق یک برنامه منظم و هفتگی صورت گیرد و بطور مرتب مورد بررسی و توجه قرار گیرد

طبق توضیحاتی که در بالا ذکر شد متوجه شدید که چیلر ها به طور کلی در دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی قرار میگیرند. و باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که برای تعمیر چیلر تراکمی لازم است به سراغ تعمیرکار چیلر تراکمی رفت و برای تعمیر چیلر های جذبی باید از تعمیرکار چیلر جذبی کمک خواست .

برای تعمیر چیلر لازم است عیب یابی و تشخیص درست و دقیق صورت گیرد تا مشخص شود دقیقا مشکل از کدام بخش و کدام قطعه است  و طبق تجربه بیشترین مشکل در چیلر با تعمیر کمپرسور که البته در چیلر های تراکمی است قابل برطرف شدن هستند. و در چیلرهای جذبی میتواند موارد دیگری باشد که تشخیص درست و تعمیر آن به عهده فرد متخصص آن است.

خدمات تعمیر چیلر

خدماتی که در زمینه سرویس چیلر و تعمیر چیلر باید انجام گیرد عبارت است از :

 1. تعمیر کمپرسورهای برودتی چیلر تراکمی
 2. سرویس چیلر تراکمی
 3. سرویس چیلر جذبی
 4. تعمیر چیلر جذبی
 5. تعمیرات چیلر تراکمی
 6. عیب یابی چیلر تراکمی و چیلر جذبی
 7. تعمیرات کمپرسور چیلر تراکمی
 8. تعویض کمپرسور چیلر تراکمی
 9. روغنکاری کمپرسور چیلر تراکمی
 10. تعمیر و سرویس و نگهداری موتورخانه
 11. شارژ کردن گاز چیلر تراکمی
 12. نصب و راه اندازی چیلر تراکمی و جذبی
 13. تعمیر و هوشمند سازی تابلو برق چیلرو …

دقت داشته باشید که برای نصب و راه اندازی چیلر در ابتدا با افراد متخصص و باتجربه در این زمینه مشورت کنید و نوع چیلر مناسب برای ساختمان خود را انتخاب و اقدام به نصب و راه اندازی کنید با کمک تکنسین های مربوطه

پیشنهاد ویژه :

میخوام یه مقاله دیگه بهتون پیشنهاد بدم برای تعمیر چیلر خونگی ها

تعمیر چیلر - سرویس چیلر

تعمیر چیلر – سرویس چیلر

برای بهره برداری بهتر از چیلر های جذبی و تراکمی سرویس چیلر لازم و ضروری است . این امر باید به صورت منظم و با توجه به کارکرد چیلر که از چه نوعی است مورد بررسی و عیب یابی قرار گیرد. تا از مشکلات پیچیده و بی موقع جلوگیری شود

سرویس چیلر تراکمی به دلیل اینکه کمپرسور دارد و قطعات میکانیکی آن نیاز به روانکاری به موقع دارد به دلیل اینکه با حرارات بالا کار میکند با سرویس منظم چیلر تراکمی میشود از بازدهی مطلوبتری برخوردار شد.

چیلرهای جذبی و تراکمی حتما باید هر سال قبل از استفاده مورد عیب یابی و سرویس سالیانه قرار گیردچیلر صنعتی که برای مصارف صنعتی کاربرد دارد و با سیال خنک شده برای خنک کاری خط تولید مورد استفاده است باید به صورت مرتب و منظم مورد بررسی قرار گیرد.

توانایی های ضروری برای تعمیر چیلر

 1. توانايي درك و تشريح مفاهيم انتقال نيرو و فشار
 • آشنايي با انواع فرمولهاي نيرو و كاربرد آنها
 • آشنايي با گشتاور و فرمولهاي آنها
 • آشنايي با انواع فرمولهاي فشار و كاربرد آنها
 • آشنايي با انواع حركت و فرمولهاي آنها
 • شناسايي اصول بكارگيري روابط نيرو و فشار

2.  توانايي درك و تشريح مفاهيم مباني تبريد

 •  آشنايي با اصول سرماسازي
 •  آشنايي باانواع روش هاي سرماسازي
 • آشنايي با مفهوم ترموديناميك (تبخير، تقطير، اشباع، تـصعيد، نقطـه هاي جـوش، گرمـاي نهـان تبخيـر، گرمـاي نهـان تقطيـر، گرمـاي ويـژه ، سابكولينگ و سوپرهيت ….)
 • آشنايي با انواع مدارات سيكل تراكمي تبريد
 •  شناسايي اصول تشريح مفاهيم تبريد

3. توانايي شناخت مدار و  قطعات مكانيكي چيلرهاي تراكمي

 •  آشنايي با انواع چيلرها
 •  آشنايي با سيكل تراكم چيلرها
 •   آشنايي با مدارهاي انتقال حرارت چيلر
 • آشنايي با قطعات مكانيكي چيلر تراكمي

4. توانايي انتخاب ، نصب و تست انواع مبدلهاي حرارتي

 •  آشنايي با مبدلهاي آبي_آبي
 •  آشنايي با مبدلهاي  گازي_گازي
 • آشنايي با انواع كندانسور و نحوه تست آنها
 • آشنايي با انواع اواپراتور و نحوه تست آنها

پیشنهاد ما به شما :

یکی از مهمترین خدمات در چیلر ها بحث نگهداری چیلر میباشد که خیلی در بحث هزینه ها تاثیر گذار میباشد

چیلر تراکمی چیست ؟

چیلر تراکمی یکی از انواع چیلر است که جهت تعویع مطبوع و خنک کردن فضای ساختمان ها مسکونی و اداری مورد استفاده قرار میگیرد . تفاوت آن با چیلر جذبی در وجود کمپرسور است . که این سیستم خنک کننده با تامین آب سرد برای خنکی مطلوب فضاهای مختلف مورد استفاده است . و این نوع چیلر بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار میکند . در این سیستم ها آبدر یک مخزن خنک میشود و بعد مورد اتسفاده برای خنک کردن قرارا میگیرد. که این هوا توسط یک مبدل حرارتی مثل فن کوئل یا هواساز به اتاق ها انتقال میبابد . دقت داشته باید که برای تعمیرات چیلر تراکمی و سرویس چیلر از متخصصین این امر کمک بخواهید.

اجزای اصلی چیلر تراکمی

همانطور که در سرویس و تعمیر چیلر کامرانیه هم شرح دادیم چیلر تراکمی دارای بخشهای مختلفی است از جمله :

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • اواپراتور
 • رسیور تانک
 • ساید گلاس
 • فیلتر درایر
 • کلیدهای حفاظتی
 • ترمیستورها
 • آکومولاتور

اجزای الکتریکی و کنترلی دیگر اشاره کرد.

مژده به همشهریان تهرانی :

خدمات ویژه در تمام مناطق تهران در تعمیر چیلر تراکمی و تعمیر چیلر جذبی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *