سیم پییچی پمپ کف کش

 سیم پیچی پمپ کف کش ، لجن کش ، الکتروموتور و پمپ شوفاژی

سیم پیچی پمپ کف کش پمپ لجن کش – کاربرد پمپ کف کش این است که شما توسط این پمپ میتوانید آب های محلول در پایین ترین سطوح را تخلیه کنید. پمپ کف کش و لجن کش از پرکاربردترین پمپ ها هستند که در صنعت آبرسانی مورد استفاده قرار میگیرند. که معمولا  با اندازه های مختلف و بر حسب اینچ وجود دارد. اینچ در پمپ قطر خروجی آب است . و در صورت سوختن باید سیم پیچی مجدد شوند.(سرویسکاران 24)

معرفی انواع پمپ های کفکش

 1. الکتروپمپ کفکش تکفاز
 2. پمپ کفکش سه فاز

هستند که پمپ کف کش و پمپ لجن کش به صورت فلوتر و ساده تولید میگردد و کشورهای سازنده , پمپ کف کش ایتالیایی ، پمپ کف کش چینی و پمپ کف کش ایرانی است و به دلیل کیفیت های متفاوت , قیمت آنها نوسان دارد .
نحوه عملکرد کف کش فلوتر به این صورت است که وقتی آب از سطح پمپ پایینتر باشد فلوتر پمپ فرمان میدهد که کفکش قطع کند.

قیمت پمپ کف کش

قیمت پمپ کف کش بستگی زیادی به ارتفاع و قدرت و کیفیت و همچنین كشور سازنده پمپ کفکش و لجنکش دارد. جنس پروانه پمپ کفکش از برنج است ولی بعضی از تولید کنندگان کف کش بر اساس سفارش پروانه استینلس استیل و نوریل (باکالیت) هم تولید می کنند . و  شفت آنها معمولا از جنس استینلس استیل است که در برابر آب مقاوم است که به پمپ کفکش ضد زنگ هم معروف شده است.

پمپ ها به دو قسمت اصلی مکانیکی و الکتریکی تقسیم می گردند در قسمت  الکتریکی که شامل سیم پیچی است که از جنس مس هستند و در بخش مکانیکی که شامل رتور و استاتور و پروانه ها میشود. این دو بخش الکتریکی و مکانیکی کنار یکدیگر باعث کارایی پمپ می شوند که بخش الکتریکی شامل سیم پیچ یا استاتور پمپ و بخش مکانیکی که پروانه پمپ روتور می باشد

موارد استفاده پمپ های کف کش :

 • تخلیه آب استخر
 • تخلیه پس آبهای بارانی
 • انتقال آب از مخازن آبیاری کشاورزی
 • مصارف آب شرب
 • کف شکنی

کشورهای تولید کننده پمپ های کف کش:

 1. پمپ کف کش ایرانی
 2. پمپ کف کش ایتالیایی
 3. پمپ کف کش چینی

برخی از مدل های پمپ های کف کش :

 • کف کش استیل
 • کف کش چدن
 • کف کش آلومینیوم
 • کف کش تکنو پلیمر
 • کف کش اسکوبایی

برندهای پمپ کف کش :

 • پمپ کف کش پدرولو ایتالیا ، پمپ کف کش پنتاکس ایتالیا ، پمپ کف کش لوارا ایتالیا
 • پمپ کف کش استریم چین ، پمپ کف کش ویکتوری چین ، پمپ کف کش ایکار چین ، پمپ کف کش الکو چین ، پمپ کف کش دیانا چین
 • پمپ کف کش توان تک ، پمپ کف کش بهاران نوین ، پمپ توان تک ، پمپ کف کش آبار پمپ ، پمپ کفکش فدک ، پمپ کف کش جهان پمپ ، پمپ کف کش آسیا ، پمپ کف کش ورونیکا ، پمپ کف کش اسپرونی ایتالیا ، کف کش راد ، پمپ کف کش ارزان
سیم پیچی پمپ کف کش

سیم پیچی کف کش و لجن کش

جنس سیم پیچی پمپ کف کش و سیم پیچی پمپ لجنکش از مس است اما در بعضی موارد تولید کنندگان از آلومینیوم هم برای سیم پیچی استفاده می کنندکه استاندارد نمی باشد . پمپ ها انوع مختلفی دارند که برای مواردی مثل مناطقی که آب شور باشد و یا PH آب بالا است از کفکش استیل و یا کفکش با بدنه پلاستیک که به آن  کفکش  آب شور هم گفته میشود استفاده می کنند.

لازم به ذکر است در مناطقی که آب معمولی است و مشکل شوری و ph ندارداز کف کش بدنه چدن و یا آلومینیوم استفاده میشود. در مواقعی که کفکش زیاد کار میکند و زمانی که سطح آب پایین است برای جلوگیری از سوختن کف کش  قطعه ای وجود دارد به نام فلوتر که کار آن وسیله قطع و وصل کردن پمپ می باشد و نحوه عملکرد آن به این صورت است که وقتی آب از سطح پمپ پایین باشد دستور قطع میدهد و وقتی که آب از پمپ بالاتر دستور وصل میدهد.

سیم پییچی پمپ کف کش

تعمیر کف کش چاه

سیم پیچی پمپ کف کش – این پمپ‌ ها برای پمپاژ آب صاف طراحی و تولید شده‌اند و به دلیل  امتیاز هد و دبی بالا و نصب راحت به طور عمده برای پمپاژ آب از چاه ها، رودخانه‌ها و استخرها و آبیاری مزارع بکار میرود. قطر ذرات معلق در آب برای این پمپ ها بسیار مهم است.  و برای بکارگیری در مناطق شن‌زار توصیه می‌گردد که بایدبر روی دستگاه توری مناسب نصب شودکه از ورود شن و ماسه به درون پمپ جلوگیری شود.

سیم پییچی پمپ کف کش

تعمیر کف کش راد پمپ

سیم پیچی پمپ کف کش – تعمیر و نگهداری پمپ کفکش راد پمپ نیاز به تجربه  دانش لازم دارد و از آنجا که این پمپ مستغرق می باشد و باید در درون سیال قرار بگیرد و به هیچ عنوان نباید خشک کار کند درصورت بروز هر ایرادو مشکل احتمالی پمپ باید سریعا به کارگاه فرستده شود و پمپ برای آببندی مجدد تعمیر و اورهال گردد.

سیم پییچی پمپ کف کش

تعویض روغن پمپ کف کش

تعویض روغن پمپ به این صورت انجام میشود:

 • روغن پمپ را بعد از ۴۰۰۰ هزار ساعت کار و در سال یک بار باید تعویض گردد.

نحوه تعویض روغن پمپ کف کش

پمپ کف کش را به صورت افقی قرار میدهیم به شکلی که جا برای یک ظرف در بخش زیرین درپوش ۹۰۳ وجود داشته باشد ، و سپس درپوش را باز کرده و همراه واشر ۴۱۱ برمیداریم و روغن را خارج میکنیم.  در صورتی که روغن تمیز بود یعنی به رنگ زرد روشن یا سفیدبود نشانه این است که آب بندی مکانیکی سالم است. و بعد از آن تعویض روغن را انجام دهید امادر صورتی که در محفظه آب وجود داشت  آببند مکانیکی را مورد بررسی قرار دهید و اگر خراباشد باید تعویض شود.

درجه روغن پمپ کف کش و میزان آن:

در زمان راه‌اندازی اولیه پمپ کف کش از روغن پارافینی که در محفظه پمپ توسط کارخانه پر شده استفاده شود. بدلیل اینکه این کار عمر مفید آب بند مکانیکی را بالا میبرد اما در مراحل بعدی میتوانید از هر نوع روغن موتور همراه با ماده افزودنی یا بدون آن با درجه SAE10W تا SAE20W استفاده کنید.

سیم پییچی پمپ کف کش

قطع کن پمپ های کف کش

در اصل فلوتر که به آن قطع کن هم گفته میشود، یک کلید کوچک است که در درون یک محفظه ضدآب قرار دارد و تا بتواند ارتفاع سطح آب داخل مخزن را تشخیص دهد و براساس آن قطع و وصل کردن پمپ را تحت کنترل داشته باشد.

نحوه عملکرد فلوتر یا قطع کن

نحوه عمل فلوتر ساده است؛ به ین صورت که با بالا رفتن سطح آب در داخل مخزن و چاه کلید درون دستگاه فلوتر استارت شده و فرمان روشن شدن را به پمپ میدهد و هر زمان که پمپ آب داخل مخزن را تا حد معینی خالی کرد و سطح آب پایین رفت ، کلید فرمان قطع کردن را صادر میکند که مجدد  آب درون مخزن جمع گردد.

در اصل کاربرد فلوتر در سیستم‌ تخلیه آب، مانند تصفیه آب که دائم مخزن  پُر و خالی میشود فلوتر با اتوماتیک کردن پمپ براساس ارتفاع آب در مخازن‌، کار را برای شما راحت میکند. یعنی با پُر شدن مخرن پمپ روشن میشود و بعد  از انتقال آب به مرحله بعد پمپ خاموش میشود تا مخزن دوباره از آب پُر شود.

اهمیت فلوتر یاقطع کن

مهم‌ترین وظیفه فلوتر این است که از بدون آب کار کردن پمپ جلوگیری کند و همینطور جلوگیری از سوختن پمپ در اثر داغ کردن است. اهمیت فلوتر وقتی بیشتر میشود که از آن برای اتوماتیک کردن پمپ در مخزنهایی که دائم پُر و خالی میشوند از آن استفاده کنید.

آیا داشتن فلوتر یا قطع کن ضروریست

این امر بستگی به نوع کاربری شما دارد؛ اگر برای تخلیه مخازن آب استفاده میکنید که دائم پُر و خالی میشود، حتما به آن نیاز دارید، اگرکف کش یا شناور را برای یک چاه نصب میکنید و سطح آب آنقدر پایین نمی آید که پمپ بدون آب کار کند و یا حجم کمی از آب را تخلیه میکنید مانند کارهای کوچک خانگی، در این موارد نیاز ندارید از کلید قطع کن استفاده کنید.

بروز خرابی فلوتر

اکثر مشکلات کف کش و شناورهای خانگی بدلیل خرابی فلوتر آن است و با تعویض آن مشکل برطرف میشود. در بیشتر موارد خرابی فلوتر از نشت آب، وارد آمدن ضربه ، قطعی شدن سیم اتصال و یا زنگ زدگی و خرابی مدار کلید ست.

سیم پییچی پمپ کف کش

شناور کف کش

پمپ شناور نوعی پمپ آب سانتریفیوژ مستغرق میباشد. و کاربرد آن در زمین های زراعتی و باغها میباشد که نیازمند استخراج آب از زیر زمین از چاه های کم عمق و یا عمیق است. این پمپ را پمپ چاه عمیق و یا پمپ آبیاری هم میگویند. پمپ شناور تا وقتیکه کاملا در آب غوطه ور نشود کار نمیکند.  پمپ شناور به صورتی ساخته و طراحی شده که آب را با فشار به سطح زمین میرساند.  و در دو نوع تک فاز و سه فاز برای استفاده خانگی و صنعتی تولید می شوند.

تعمیر کف کش ولجن کش استخری

سیم پیچی پمپ کف کش – لجن کش ها هم از دسته پمپ های مستغرق میباشد که توانایی کشیدن  آب گل آلود از چاه و منبع و استخر و کانال آب را دارا میباشد.یکی از مزایای لجنکش ها نسبت به کفکش ها و الکترو پمپ شناور در نوع پروانه بکار رفته در  آن میباشد.

پروانه پمپ های لجنکش بازتر از کفکش است و توانایی رد کردن آب و آب گل آلود و ذرات معلق درشت از مانند لجن برگ و چوب و شن و ماسه را هم دارد.

برخی از لجنکشهای ایرانی و اروپایی دارای پروانه خورد کن میباشند که توانایی خورد کردن اجسام درشت تر را هم دارند. پمپ لجنکش استخر برای خارج کردن آب استخر های کشاورزی که همراه با لجن هستند و همچنین برای آبیاری قطره ای و سنتی کاربرد دارند.

نکات لازم برای خرید لجن کش استخر

برای خرید لجن کش باید موارد خاصی را مورد بررسی و توجه قرار داد. که این موارد عبارتند از :

 • ارتفاع چاه و مخزن یا استخر
 • طول مسیر پمپ تا جایی که آب میریزد
 • قدرت پمپ و سه فاز و تکفاز بودن
 • دهانه ورودی و خروجی پمپ که بر حسب اینچ است
 • مقدار آبدهی پمپ که برحسب لیتر بر ثانیه و لیتر بر دقیقه و متر مکعب بر ساعت است
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *