بازدید و سرویس موتورخانه

بازدید و سرویس موتورخانه

نگهداری و بازدید و سرویس موتورخانه

موتورخانه به عنوان قلب گرمایشی ساختمان عمل میکند. در کشور ما این مساله مورد بی توجهی واقع شده و به همین علت علاوه بر بالا بودن مصرف انرژی به ازای هر واحد مسکونی، تجاری یا صنعتی، عمر مفید تجهیزات حرارتی مانند بویلر، مشعل، منابع ذخیره آب گرم و بقیه تجهیزات جانبی به میزان کمتری قابل بهره برداری می شود.

از آنجا که هزینه اولیه راه اندازی سیستم های تاسیساتی تا حدی بالاست، تنها علتی که باعث اقتصادی جلوه کردن بکار بردن این سیستم ها می شود عمر مفید اجزای آن می باشد.

عمر مفید سیستم موتورخانه زمانی حفظ می شود که تعمیر و نگهداری موتورخانه و بازدید های مرتب و ذوره ای  توسط تعمیرکار موتورخانه و شوفاژ  به عمل آید و اجزای آن به صورت دوره ای، بازدید و سرویس موتورخانه انجام شوند.

معایب ضعف در نصب و راه اندازی

امروزه بسیاری از سیستم های تاسیساتی موجود در واحدهای مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی به علت مشکلات در طراحی و ضعف در نصب و راه اندازی، نمی توانند به شکل مطلوب مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرند.

محاسبات نادرست در نصب و راه اندازی بار حرارتی و یا در خیلی از موارد درنظر گرفتن ضرایب اطمینان بسیار بالا و غیر واقعی، منجربه خرید و صرف هزینه اولیه سیستمی به مراتب بالاتر از احتیاج گرمایشی ساختمان می گردد که این خود باعث ایجاد هزینه های بالای تعمیر آن  می شود.

شما عزیزان میتوانید مقاله ای در زمینه نحوه کارکرد شوفاژخانه موتورخانه را مطالعه فرمایید

برای جلوگیری از حوادث در سرویس موتورخانه

تعمیر و نگهداری موتورخانه

برای جلوگیری از حوادث اول باید آن ها را شناخت

بازدید و سرویس موتورخانه اگر به درستی انجام گیرد، می تواند جلوی خیلی از حوادث پیش رو را بگیرد.

در بازدید و سرویس موتورخانه اول از همه باید نشانه های خطر را شناسایی کرد و اگر آن نشانه ها قابل بررسی هستند، باید به طور کامل آن ها را به صورت دوره ای بازدید و در رفع آن اقدام نمود.

خطرات دیداری در موتورخانه

خطرات دیداری که یک موتورخانه را مورد تهدید قرار میدهد می توان به وجود مواد ناشناخته در محیط موتورخانه ، وجود سیم های عایق نشده در موتورخانه ، غیر طبیعی شدن نوسانات دمای موتورخانه و … اشاره نمود.

خطرات صوتی در موتورخانه

چند نشانه صوتی که برای موتورخانه تهدید به حساب می آید می توانیم به صدای نا آشنا از شیرهای موتورخانه ، صدای ساییدگی درون تجهیزات ، صدای ریزش مایعات و … اشاره کنیم که سرویسکار موتورخانه در حین بازدید و سرویس موتورخانه باید به آن توجه داشته باشد.

خطرات بویایی در موتورخانه

از جمله نشانه های بویایی ناهماهنگی در موتورخانه شامل احساس بوهای ناشناخته ، احساس بوی فساد و ماندگی (عدم تهویه صحیح در محیط موتورخانه) و … می باشد.

خدماتی که در سرویس موتورخانه ارائه می شود 

  • هواگیری موتورخانه شوفاژ
  • عیب یابی موتورخانه
  • تنظیم موتورخانه شوفاژ
  • شستشوی موتورخانه شوفاژ
  • تعمیر موتورخانه و شوفاژ
  • بررسی لوله های موتورخانه

عیب یابی موتور خانه

بازدید و سرویس موتورخانه وظیفه ای است که بر دوش سرویس کار موتورخانه می باشد. سرویس کار موتورخانه باید  به تمام اجزای موتور خانه توجه داشته باشد و همانطور که گفته شد به صورت دوره ای اجزای موتور خانه را بررسی نماید.

سرویس کار موتورخانه باید امور مربوط به عیب یابی موتورخانه ، تعمیر موتورخانه شوفاژ و تنظیم موتورخانه شوفاژ را انجام دهد.

شما عزیزان میتوانید مقاله ای را در زمینه تعویض دیگ چدنی موتورخانه موتورخانه مطالعه فرمایید

سرویس موتورخانه

بازدید و سرویس موتورخانه

تعمیر موتورخانه 

بازدید و سرویس موتورخانهبه صورت درست و دقیق می تواند خیلی از هزینه های  را کاهش دهد. در هر یک سال باید حداقل دوبار موتورخانه توسط افراد متخصص و سرویس کار موتورخانه  مورد بررسی قرار بگیرد.

خدمات تعمیر و نگهداری موتورخانه شامل چه مواردی می شود

1- کنترل پمپ 

مشعل و کنترل گرهای مشعل می‌تواند در حفظ موتورخانه بسیار تاثیر داشته باشد. ( سرویس و تعمیر پمپ های موتورخانه )

2- به صورت منظم از دیگ بازدید شود

و از نبود نشتی در شیرها ، پره های دیگ ( تعمیر و نگهداری دیگ بخار )، تنظیم بودن دودکش ، ارتفاع آب به وسیله مانومتر ، هماهنگی بین درجه حرارت مانومتر و ترنومتر دیگ ، کار کرد صحیح مشعل با شعله نارنجی مایل به سفید.

3-  نبود مواد اشتعال زا

مانند کاغذ ، مقوا ، مواد نفتی مانند بنزین و … اطمینان حاصل کنید.

4-روغن کاری پمپ آب

پمپ آب بدلیل کار کرد مداوم نیاز به روغن کاری داردپمپ آب باید به صورت مرتب و دائم روغن کاری شود تا مدت زمان کار کرد آن افزایش یابد.

5-کپسول آتش نشانی

در فضای موتورخانه حداقل یک کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد.

6- بودن شیرفلکه

تمامی شیر ها باید شیر فلکه داشته باشند و هر چند وقتی یک بار باز شوند تا رسوب آب در آن ها نماند.

7- دقت به دمای آب

اگر مخزن شما دوجداره هست به دمای آب خروجی و ورودی دقت شود.

شما میتوانید در مورد بازدید و عیب یابی موتورخانه را یک سرویس کار موتورخانه بسپارید تا از موتورخانه ساختمان شما به صورت منظم بازدید به عمل آورد.

بازدید و سرویس موتورخانه