9 راه کار برای افزایش توان کولر آبی:

با رعایت راه‌کارهای عملی و ساده‌ای که ذیلا به آنها اشاره شده است (9 راه کار برای افزایش توان کولر آبی)، ضمن اینکه هزینه و وقت کمی را می‌طلبد، منجر به افزایش کار آیی کولرها شده و درنهایت مصرف انرژی الکتریکی را نیز کاهش می‌دهد. (انتخاب سایز تسمه کولر ابی)

به این 9 مورد توجه فرمایید:

در زمان تعمیر کولر آبی – سرویس کولر آبی برای افزایش توان کولر آبی این موارد را مورد توجه قرار دهید:

1- راه‌کار افزایش توان برودتی کولر باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود.

2- از کولرهای گازی برای مناطق گرم و مرطوب و از کولرهای آبی برای مناطق معتدل استفاده شود.

3- کانال کشی کولر از کوتاه‌ترین مسیر انجام شود. هر چه مسیر کانال کشی  کولر‌های آبی طولانی‌تر باشد فشار هوا در مسیر کانال‌ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‌شود؛ لذا باید حتی الامکان کوتاه‌ترین مسیر کانال‌کشی در نظر گرفته شود.

4- حتی‌الامکان هر ساله نسبت به تعویض پوشال‌های کولر اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما کارکرد کولر را بهبود بخشیده؛ مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد و از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری می‌کند

5- استفاده بی‌مورد و یا هم‌زمان از وسایل خانگی گرمازا مانند: اجاق، سماور و لامپ‌‌های متعدد باعث افزایش گرمای محل کار و سکونت می‌شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‌دهد.

6- چنانچه امکان‌پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده کرد. به این معنی که تنها به اتاق‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، هوای سرد را منتقل کنیم. به این منظور می توان دریچه‌های ورودی هوا به سایر اتاق‌ها را مسدود کرد.

7- در حد‌امکان از روشن نگه‌داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز شود و به ویژه تا حد امکان سعی گردد که از دور آهسته کولر استفاده شود تا دستگاه فشار کمتری متحمل گردد.

8- باید سعی شود تا از استفاده در ساعات پیک مصرف برق (از نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعد از آن) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می رسد، خودداری کرد.

9- هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد.

و این 9 راه کار برای افزایش توان کولر آبی را اگر انجام دهید و در نظر بگیرید قطعا کولر ابی منزل شما با بیشترین توان و کم‌ترین مصرف انرژی کار می‌کند.

سایز تسمه کولر ابی

سایز تسمه کولر آبی

جدول سایزبندی تسمه کولر آبی:

نام و مدل کولر30003500400045005000600065007000
آزمایشA-43A-44A-55-6A-56نداردA-64نداردA-72
آبسالA-44A-45A-57-8A-58نداردنداردA-68A-72
ارجA-46,47A-49A-59A-61نداردA-66نداردA-74
انیورسالنداردA-45نداردA-58نداردنداردA-68ندارد
جنرالA-42A-43A-51A-53نداردA-63A-68ندارد
جهان کارنداردA-45نداردA-58نداردنداردA-67ندارد
جبالA-42A-43A-51A-53نداردA-63A-68ندارد
سنگرکارA-45نداردنداردA-58نداردنداردA-68ندارد
برفابنداردA-45نداردA-59A-60نداردA-68A-68

انتخاب سایز تسمه کولر آبی:

کولرهای آبی به دلیل قیمت ارزان ، سادگی استفاده و مصرف برق کمتر از مزیت بالایی برخوردار هستند. بنابراین این وسیله خانگی در ایجاد یک شبکه در فصل تابستان نقش مؤثری ایفا می‌نماید و بهینه‌سازی این وسیله خانگی پر مصرف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اگر تسمه کولر آبی خیلی شل یا خیلی سفت باشد در کارکرد کولر ابی خلل ایجاد می‌کند پس طبق جدول بالا مدل کولر منزل خود را پیدا کرده و طبق جدول تسمه را انتخاب کنید.

جغرافیایی ایران و آب و هوای گرم کشور ما کولر را در رده وسایل ضروری برای تامین رفاه خانواده قرار داده است. بطوری که امروزه بیش از ۶۵ درصد خانوارهای شهری از این دستگاه استفاده می‌کنند .

در حال حاضر نزدیک به 9 میلیون کولر در خانوارهای ایرانی وجود دارد و سالیانه در حدود 500 هزار دستگاه جدید اضافه می‌شود. کولرهای آبی ؛ بسیار کمتر از کولرهای گازی ؛ برق مصرف می‌کنند ( 500 وات در برابر 2000 وات) اما تعداد کولرهای آبی بسیار بیشتر از کولرهای گازی است.(9 راه کار برای افزایش توان کولر آبی)

9 راه کار افزایش توان کولر آبی

راهنمای افزایش سرعت و قدرت پمپ کولر آبی

کولرهای آبی به ارزان بودن و پایین بودن هزینه برق یکی از پرمصرف‌ترین سیستم‌های سرمایشی است. و در مناطق با آب و هوای خشک کارایی بالایی دارند.

در کنار مورد مهمی مانند تسمه و اندازه مناسب آن راهکارهای دیگری برای افزایش توان کولر آبی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • سرویس سالانه کولر آبی
 •  روغن‌کاری موتور کولر
 • بررسی پمپ آب
 • تمیز کردن بدنه و درب‌های کولر
 • شست‌وشوی حلزونی
 • بررسی و تعویض تسمه
 • بازرسی و  روغن‌کاری یاتاقان
 • بررسی و روغن‌کاری پولی
 • تعویض پوشال در صورت نیاز
 • تمیز کردن و بررسی شبکه آب‌رسانی کولر
 • تراز بودن شناور
 • بررسی برزنت کانال کولر
 • بررسی جعبه تقسیم برق

این موارد از مهم‌ترین نکات سرویس سالیانه در کولرهای آبی است. در سرویس تابستانه تمامی این موارد باید به ترتیب انجام گیرد.( 9 راهکار افزایش توان کولر آبی )

9 راه کار افزایش توان کولر آبی

بهینه سازی عملکرد کولر با نصب سایبان

اگر دقت کرده باشید کولرهایی که روی پشت‌بام‌ها نصب شده‌اند، به صورت مدوام در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند. و به همین دلیل آب در آن سریع‌تر تبخیر شده و از خنکای کولر کم می‌شود. بنابراین برای بالا بردن راندمان بهترین و مناسب‌ترین گزینه، قرار دادن سایبان بر روی کولر است.

برای افزایش توان کولر آبی مهم‌ترین نقش سایبان بر روی کولر این است که اشعه ی مستقیم کولر را بازتاب می‌کند و مانع جذب آن می‌شود ، که علت این نحوه عمل جنس پلی کربنات با مواد UV هستند. البته در کنار استفاده از سایبان می‌توانید از حصیر هم برای پوشش دور کولر استفاده کنید. حصیر می‌تواند مانع از تجمع گردوغبار در درون کولر شود و با مرطوب کردن آن، باد کولر خنک‌تر و مطلوب‌تر خواهد شد.

بهینه سازی عملکرد کولر آبی با بررسی آب داخل تشتک کولر

بدون آب ماندن طولانی کولر آبی سبب سوختن موتور کولر آن می‌شود ، وجود آب در تشتک کولر به کاهش دمای فضای داخلی کولر کمک می‌کند. و موتور در زمان کار کردن به خوبی خنک شده و عملکرد مطلوب‌تری دارد. بدون آب ماندن به مدت زیاد باشد،  به شدت به موتور فشار وارد می‌کند و باعث سوختن آن می‌گردد و مجبور به سیم‌پیچی موتور کولر می‌شوید.

9 راه کار افزایش توان کولر آبی

افزایش توان کولر با موقعیت مکانی مناسب 

در زمان راه اندازی نصب کولر ، برای افزایش توان کولر آبی باید بهترین موقعیت را برای نصب آن انتخاب کنید. دقت کنید که کولر در نزدیکی دودکش و خروجی تهویه فاضلاب قرار نداشته باشد. به دلیل این که گرمای دودکش‌ سبب بخار شدن سریع آب درون کولر می‌شود، و هم‌چنین بوی متصاعد شده از فاضلاب هم بوسیله کولر وارد محیط زندگی شما می‌شود. و از همه این موارد مهم‌تر این است که کولر در جایی قرار گیرد که حداقل میزان تابش خورشید بر روی آن صورت گیرد و کاملا در مسیر جریان هوا باشد.

و نکته مهم دیگری که باید قبل از روشن کردن موتور کولر مورد توجه قرار دهید این است که ، ابتدا برای مدت ۱۰ دقیقه پمپ آب آن را روشن کنید. تا پوشال‌ها کاملا خیس شود تا جریان باد کولر خنک باشد.

افزایش عملکرد کولر با بستن دریچه‌ی فضاهای بدون استفاده

برای بالا بردن عملکرد مطلوب کولر بهترین حالت این است که ، هنگامی که در منزل و یا محل کار هستید. دریچه ها‌ی قسمت‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌شود را ببندید. تا جریان ورودی به محل استقرار شما بیشتر شود و از هوای خنک بیشتری بهره مند گردید.

و نکته مهم دیگر در زمان روشن بودن کولر باز کردن یک پنجره کوچک برای برقراری جریان بهتر هوا در محیط است ، که مانع بالا رفتن رطوبت هوا و شرجی شدن هوای محیط و جلوگیری از بوی نامطبوع در هوای منزل شود. ( 9 راهکار افزایش توان کولر آبی )

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *