تنظیم ترموستات دیگ و پمپ موتورخانه

تنظیم ترموستات دیگ و پمپ موتورخانه

ترموستات موتورخانه

تنظیم ترموستات دیگ و پمپ موتورخانه – ترموستات‌ها در موتورخانه‌ها نقش کنترل دما و تنظیم آنها را دارند و در نوع‌های مختلفی می‌باشند.

یکی از پارامترهای مهم پمپ، میزان اختلاف دمایی است که پمپ تا هنگام برآورد این اختلاف درجه حرارت، در حال کار کردن است. این اختلاف درجه حرارت مابین دو دمای آب گرم چرخشی (آب دیگ) و دمای آب گرم مصرفی (آب منبع) است.

در تنظیم ترموستات دیگ و پمپ موتورخانه باید اختلافی باهم داشته باشند تا سیستم به درستی کار بکند اختلاف 10 الی 15 درجه معقول می‌باشد.در این اختلاف دیگ بالاتر از پمپ سیرکولاتور تنظیم می‌شود.

علل هواگیری پمپ آب

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

عواملی که باعث هواگرفتن پمپ آب خانگی می‌شود

تنظیم ترموستات و دیگ موتورخانه – عوامل متعددی می‌توانند در هوا گرفتن پمپ دخالت داشته باشند در ابتدا باید پمپ آب روشن شود تا متوجه شوید که چه چیزی باعث شده که پمپ آب خانگی هوا بگیرد. دقت داشته باشیم که در ابتدا که پمپ آب خانگی نصب میشود.

هواگیری پمپ آب خانگی ابتدایی انجام شده باشد و در زمان تعمیرات لازم هم این کار باید انجام شود و این نکته را هم توجه کنیم که حتی اگر در نقاطی دیگری از شبکه آبرسانی هم تعمیر انجام گرفته باز باید هواگیری بر روی پمپ انجام شود. زیرا می‌تواند عاملی باشد برای هوا گرفتن پمپ آب خانگی که با دقت در نحوه هواگیری پمپ آب خانگی مناسب  مشکل پمپ رفع خواهد شد و پمپ می‌تواند به جریان درست فعالیت خود باز گردد.

عوامل مختلف در هواگیری پمپ آب

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

چه عواملی باعث هوا گرفتن پمپ آب خانگی می‌شود؟

تنظیم ترموستات و دیگ موتورخانه – دلایل زیادی می تواند باعث هوا گرفتن پمپ آب خانه شود قبل از اینکه هواگیری پمپ آب خانگی انجام شود باید ابتدا ریشه هوا گرفتن پمپ مشخص شود. از این رو باید عوامل متعدد که این شرایط را در پمپ به وجودآورده‌اند بررسی شوند.

 • آیا واشر و یا اورینگ پمپ آب خانگی ایراد دارد؟
 • آب مخزن تمام شده و پمپ آب خالی کار کرده است؟
 • آیا در پمپ آب خانگی و یا لوله ها شکستگی و یا ترکی ایجاد شده که باعث این هوا گرفتن شده است؟
 • آیا پمپ دچار یخ‌زدگی شده است؟
 • آیا مشکل در اتصالات پمپ و ارتفاع تنظیم پمپ می‌باشد؟
  و …این تنها تعدادی از عوامل مستعد کننده تعمیر پمپ آبرسانی خانگی برای هوا گرفتن هستند.

اولین  کاری که ما در نحوه هواگیری پمپ آب خانگی باید مورد توجه قرار بدهیم دقت به این عوامل ایجاد کننده در هواگیری پمپ است.

عمل هواگیری پمپ

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

عمل هواگیری پمپ آب خانگی

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی به عملیاتی گفته می‌شود که این خلا و یا هوای موجود در لوله را از لوله گرفته و تخلیه می‌کند. هوایی که در درون پمپ آب و یا به اصطلاح کلگی پمپ آب خانگی قرار گرفته و اجازه پمپاژ آب را نمی‌دهد باید خارج شود و وقتی با یک سری عملیات این هوا خارج شد اصطلاحا می‌گوییم پمپ آب هواگیری شده است.

پمپ‌های آب در خانه یا برای مکش آب از یک مخزن آب استفاده می‌شوند و عملیات تقسیم آب در ساختمان به وسیله آن انجام می‌گیرد.پس باید درنحوه هواگیری پمپ آب خانگی و لوله‌های مرتبط یه آن دقت کرد.

پمپ آب خانگی خود تنظیم

در بین پمپ‌های آب خانگی پمپ‌هایی هستند، که خود تنظیم هستند. یعنی به هیچ عنوان نیازی به هوا گیری ندارند زیرا خودشان بصورت اتوماتیک هوا را تخلیه می‌کنند. و احتیاج به هواگیری ندارند.زیرا عملیات پرایم و یا هواگیری را بصورت اتومات خودشان انجام می‌دهند. پس بهتر است قبل از اینکه پمپ را باز کنید اطمینان یابید که پمپ شما از آن دسته نباشد.

چگونگی عملیات هواگیری پمپ آب

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

چگونه باید عملیات هواگیری پمپ آب خانگی انجام شود؟

در ابتدا مقداری آب آماده کنید

یکی از ملزومات در نحوه هوا گیری پمپ آب خانگی خود آب است. اول دقت کنید برای هواگیری پمپ آب خانگی باید چه ارتفاعی از پمپ را هواگیری کنید. یعنی اینکه چه مقدار آب برای هواگیری نیاز دارید.

اگر از مخزن آب در مجاورت پمپ آبی باید عملیات هواگیری انجام گیرد. با دقت به اینکه مسیر کوتاه‌تر است شاید تنها یک پارچ آب هم کافی باشد و اگر پمپ آب شما در مسیر یک چاه قرار دارد بهتر است از یک شیلنگ برای تامین آب استفاده کنید.

برق پمپ را قطع کنید و فشار لوله‌ها را کاهش دهید.

برای انجام عملیات نحوه هواگیری پمپ آب خانگی ابتدا برق پمپ را قطع می‌کنید. به دلیل اتومات بودن برخی از پمپ‌ها به ناگهان پمپ شروع به فعالیت نکند و قطع برق باعث کاهش فشار لوله‌ها میشود.

از یک نفر بخواهید یک شیر آب را باز کند تا آب لوله‌های ساختمان خالی شود. اگر این کار را انجام ندهید در زمانی‌که قصد پر کردن لوله را دارید تا هوا تخلیه شود احتمال دارد آب با فشار خارج شود و وارد مسیر برق پمپ شود و یا خود شما خیس شوید.

مرحله اول هواگیری

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

مرحله اول هواگیری پمپ آب خانگی

در پمپ‌های جت منطقه آب ریز و یا پرایم برای هواگیری پمپ آب خانگی در یک نقطه استاندارد قرار گرفته است. معمولا این منطقه یا ورودی دارای شکلی شش ضلعی و یا مربع است. لوله پلاستیکی بصورت مستقیم در بالای مکانیسم پمپ بسته شده است.

در ابتدای کار آن را با یک آچار فرانسه شل کرده. درب پرایم را که بر داشتید باید با یک قیف و یا هر وسیله دیگری که اطمینان داشته باشید همه آب را مستقیم داخل سوراخ می‌ریزید آب را به آرامی داخل پرایم بریزید. آب وارد اتاق پروانه پمپ آب و لوله خروجی می‌شود .

این فرآیند نحوه هواگیری پمپ آب خانگی باید انقدر ادامه پیدا کند تا آب به لبه این شش ضلعی و یا مربع برسد.بعد از آن کمی صبر کنید تا هوای موجود در مسیر خارج شود. در ابتدا حباب‌های آب به سرعت آب را به پایین هدایت می‌کنند و با ادامه این کار کم کم از میزان حباب‌ها کاسته می‌شود. وقتی که همه هوا تخلیه شد و هیچ حباب دیگری از پرایم خارج نشد. یعنی هواگیری پمپ آب خانگی انجام شده و می‌توانید درب پرایم را ببندید.

مرحله دوم هواگیری پمپ آب

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

مرحله دوم هواگیری پمپ آب خانگی

در مرحله بعد باید درب پرایم را محکم بسته و والو خروجی آب را باز کنید و برق پمپ را اتصال دهید. در این حالت باید بلافاصله فشار گیج پمپ آب خانگی بالا بیاید و یک صعود خوب را از روی صفر نشان دهد.

پمپ این بار باید صدای آرام و نرم تری روشن می‌شود داشته و پمپ آب خانگی باید مکش خوبی داشته باشد. و فشار آب در لوله‌ها باید خوب باشد. دقت کنید که احتمال خالی کردن هوا باز هم از طریقه شیرهای ساختمان وجود دارد که این موضوع خیلی زود به اتمام خواهد رسید.

نکته : حتی در صورتی‌که پمپ کار خود را به خوبی انجام داد یکبار دیگر عملیات هواگیری پمپ آب خانگی انجام شود تا اطمینان داشته باشید که مشکل به طور کامل مرتفع شده است.

توجه داشته باشید

اگر هواگیری را دوبار انجام دادید و باز هم مشکل هوا گرفتن پمپ آب خانگی را داشتید باید علت هواگیری را در جای دیگر مورد بررسی قرار دهید.زیرا ممکن است مشکل از خرابی و یا ترک در پمپ، لوله‌ها و یا هر کجای دیگر باشد.

تخلیه آب اولیه لوله‌ها و آب‌گیری

پس از اینکه فرآیند نحوه هوا گیری پمپ آب خانگی انجام شد. باید شیر ورودی آب باز شود و پمپ در جریان قرار بگیرد.

تذکر مهم: به هیچ عنوان نباید آب اولیه خروجی از لوله‌ها را استفاده کنید.باید تا چند لحظه آب از لوله‌ها خارج شود تا هرگونه هوا و یا میکروبی که وارد سیستم آبرسانی شده از بین برود همیشه در کنار پمپ خود همیشه یک گالن آب ذخیره برای روزهای مورد نیاز برای هواگیری پمپ آب خانگی قرار دهید.

نکات مهم در هواگیری پمپ آب

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

نکات مهم درباره هواگیری پمپ آب خانگی

موارد زیر را برای هواگیری پمپ آب خانگی در نظر داشته باشید.

 • پمپ‌های  آب خانگی اغلب اتومات هستند و به همین دلیل نباید در هنگام باز و بسته کردن برای تعمیر پمپ آب خانگی و یا به منظور هواگیری پمپ آب خانگی به برق وصل باشد.
 • اگر در هنگام هواگیری از وجود نشتی در زیر پمپ و یا در مسیر لوله‌ها پیدا کردید قبل از ادامه هواگیری این موضوع را با متخصص مطرح نمایید.
 • پمپ آب خانگی نباید به سادگی هوا بگیرد و تنها پس از راه‌اندازی اولیه به یک بار هوا گیری نیاز دارد. اما اگر این موضوع مرتبا تکرار می‌شود قطعا مشکلی فنی وجود دارد
 • پمپ آب خانگی بعضا به خاطر استقرار نا مناسب احتمال دارد هوا بگیرد.
 • قبل از اینکه دلیل اصلی هوا گرفتن پمپ را پیدا کنیدبه هیچ عنوان دست به پمپ نزنید.
 • اگر بی دلیل پمپ شما یکسره شده و مرتبا کار می کند ممکن است یکی از دلایل آن هوا گرفتن پمپ آب خانگی باشد ولی این تنها یکی از دلایل ممکن می‌باشد.
 • اگر پس از تعمیرات در سیستم لوله‌کشی خانه و یا پمپ، پمپ بصورت یکسره کار می‌کند دلیل آن به احتمال زیاد هوا گرفتن پمپ آب خانگی است.هدف گروه سرویسکاران آموزش لازم برای هواگیری پمپ آب خانگی به علاقمندان این حرفه که خودشان تخصص فنی لازم را دارند و می‌خواهند نحوه هواگیری پمپ آب خانگی را هم بیاموزند قرار داده‌ایم. افراد عادی موضوعاتی از این قبیل را به کارشناسان متخصص این حوزه واگذار نمایند چرا که اگر مشکل را نتوانند به درستی مرتفع نمایند ممکن است آسیب‌های جدی‌تری به پمپ آب خانگی وارد کنند و یا به خودشان آسیب بزنند.

7 پاسخ
 1. هیتر هدف
  هیتر هدف گفته:

  فکرشو نمیکردم ترموستات كنترل از راه دور هم داشته باشیم باید جالب باشه

  پاسخ
 2. فنرسازی اسیا
  فنرسازی اسیا گفته:

  سایت خوبی دارین و مطالبتون مفید. به قول دوستمون باید ترموستات کنترل از راه دور جالب باشه.

  پاسخ
 3. مسعود مردلنیان
  مسعود مردلنیان گفته:

  دوستان کسی نقشه برق موتور خانه داره برام داخل واتس آپ بفرسته. نححوه ی نصب مدار برق ترموستات جداری بر روی لوله ی پمپ سیرکوله و سیم کشی مدار برق ترموستات دیگ با ترموستات جداری که دستور قطع مشعل را میدهد

  پاسخ
  • مسعود مردانیان
   مسعود مردانیان گفته:

   09136388181
   اگه پی دی اف یا نقشه ی برق موتور خانه را دارید بی زحمت برلم بفرستید

   پاسخ
 4. امید
  امید گفته:

  سلام و روزبخیر
  برای نصب موتورخانه در ساختمان نوساز در پشت بام ایا نکات خاصی باید مد نظر قرار گیرد هزینه پمپ ها در این حالت بیشتز از موتورخانه در زیرزمین می شود؟ 5 طبقه 20 واحد

  پاسخ
  • alireza
   alireza گفته:

   سلام وقت بخیر امید عزیز
   موتورخونه رو بزارید رو پشت بام…!
   طبق قوانین ساختمان و تاسیسات موتورخانه باید در بخش پایینی ساختمان قرار بگیره تا استاندارد های لازم رو شامل بشه و سیستم اوکی کار کنه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *