طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

تعویض موتور کولر آبی بدون اجرت تعویض

ما در طرح تعویض موتور کولر آبی قصد داریم، که برای رفع مشکل سوختگی موتور کولر و تعمیر کولر آبی شما به سرعت وارد عمل شویم.

یعنی با تماس شما عزیزان سرویسکاران ما با به همراه داشتن موتور کولر نو سریعا به محل زندگی شما مراجعه میکنند و موتور سوخته شما را با موتور نو تعویض می‌کنند.

 با توجه به این که در کدام منطقه تهران ساکن هستید مقدار کمی هزینه ایاب ذهاب به شما تعلق می‌گیرد و اینکه موتور سوخته کولر شما برداشته می‌شود.

شما عزیزان در زمان تماس با ما اعلام می‌کنید، که کولر شما چند هزار است تا ما با اطلاعاتی که شما می‌دهید موتور کولر آبی مناسب کولر شما را تهیه و توسط سرویسکار ارسال می‌کنیم.

تا در مدت زمان کوتاهی مشکل برطرف شود، و شما در هوای گرم و طاقت فرسای تابستان سریعتر به هوای مناسب و مطلوب خود دست پیدا کنید.

عزیزان به ابن نکته توجه بفرمایید که برای عیب یابی موتور کولر آبی حتما از افراد با دانش کافی و با تجربه کمک بخواهید.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

آموزش نحوه تعویض موتور کولر 

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم به دو روش عمل کنیم: اول تعویض موتور کولر آبی توسط ما و دوم آموزش تعویض توسط خود شما عزیزان:

در صورتی که موتور کولر شما صدای نامناسبی دارد، و سیم پیچی موتور کولر شما سوخته و در ست  کار نمی‌کند حتما نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. برای تعمیر و یا تعویض بهتر است که موتور کولر توسط یک متخصص صورت گیرد.

برای باز و بسته کردن موتور کولر ابی ، ادامه همین مطلب را مطالعه کنید. موتور کولر آبی ممکن است بعد از مدت‌ها کار کردن، قدرت موتور کم می‌شود. و قدرت ایجاد چرخش کافی را ندارد، که در این حالت موتور نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای موتور کولر پیش بیاید نشتی برق است.

اگر  بدنه موتور کولر نشتی برق داشته باشد، بدنه کولر باردار می‌شود. قبل از دست زدن به کولر، با احتیاط با پشت دست از غیرباردار بودن بدنه کولر و بدنه موتور اطمینان حاصل کنید. اگر بدنه کولر برق دارد از یک سرویسکار کمک بخواهید کمک بگیرید.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

نحوه تعویض موتور کولر آبی

ابزار مورد نیاز برای تعویض موتور کولر آبی توسط خود شما :

 • یک آچار تخت هشت
 • یک انبردست
 • یک فازمتر

حتما برای انجام مواردی مانند سرویس کولر آبی یا تعویض موتور کولر آبی از کسی بخواهید که در حرکت دادن موتور کولر به شما کمک کند به دلیل اینکه موتور کولرهای آبی وزن بالا و نسبتا زیادی دارند.

که حرکت دادن آن به تنهایی کمی سخت است. هروقت وسایل مورد نیاز را آماده کردید و نکات ایمنی را بررسی کردید اقدام به شروع تعویض موتور کولر بفرمایید.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

آموزش گام به گام تعویض و نصب موتور کولر آبی

برای تعویض موتور کولر آبی اول دریچه‌های کولر آبی را باز کنید، در صورتی که کولر در خانه فیوز جدا دارد حتما فیوز را قطع کنید و در صورتی که فیوز ندارد، اطمینان پیدا کنید که در تمام مراحل کارتان کلید موتور خاموش است.

برای این کار می‌توانید از حتما از یک همراه کمک بگیرید تا متوجه کلید کولر باشد. اول باید به کمک آچار هشت و انبر دست پیچ‌های متصل شده به پایه نگه دارنده را شل کنیم.

و از همراه‌تان بخواهید مراقب باشد با شل شدن پیچ‌ها موتور نیفتد. به وسیله ی  فازمتر در ابتدا اطمینان حاصل فرمایید که سیم‌هایی که از موتور کولر آبی به طرف پنل روی بدنه کولر رفته اند، لخت نباشند و بعد آن را جدا کنید.

وقتی سیم‌ها جدا شدند، پیچ‌های اتصال را کاملا باز کنید، تسمه را از انتهای موتور جدا و موتور کولر آبی را از بدنه کولر بیرون بیاید.

بیاد داشته باشید که باز کردن بدنه موتور بدون اطلاعات و آشنایی با مکانیز آن می‌تواند معنی پایان زندگی موتور کولر آبی باشد سعی کنید که برای تعمیر کولر آبی – سرویس کولر آبی حتما از یک سرویسکار کولر کمک بگیرید.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

نصب موتور کولر آبی

بعد از تعویض موتور کولر آبی در این مرحله سعی داریم مراحل نصب موتور کولر را بعد از تعویض موتور کولر آبی را به شما آموزش دهیم.

مراحل نصب دوباره موتور کولر آبی نیاز به دقت زیادی دارد. برای نصب موتور کولر دقت کنیدکه قبل از هرچیزی تسمه را سرجای خود قرار دهید.

برای اینکه تسمه سر جای خود قرار بگیرد، قسمت پولی یا تسمه‌خور آن حتما به سمت بیرون  و درست مطابق با قسمت پولی پروانه  بر روی یاتاقان‌ها کولر قرار بگیرد.

بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید که پولی‌ها در یک راستا قرار گرفته اند تسمه را در جای خود قرار دهید. و با دست امتحان کنید که خیلی محکم و یا شل نباشد.

در آخر بوسیله آچار هشت و انبردست چهار پیچ و مهره روی بدنه موتور کولر را محکم ببندید.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

قبل از محکم شدن موتور کولر آبی روی پایه موارد زیر را چک کنید:

این موارد را قبل از اتمام کار و حک شدن موتور کولر حتما موزد توجه قرار دهید:
 • بعد از تعویض موتور کولر آبی دقت کنید که منافذ خنک کننده موتور در دو طرف آن  به سمت پایین قرار گرفته باشد
 • تسمه موتور کولر آبی خیلی سفت یا شل نباشد
 • تسمه کولر آبی باید به صورت مستقیم و در یک خط باشد
 • پیچ‌ها را محکم نمایید. توسط فازمتر، پیچ بست نگه دارنده عقب موتور کولر را محکم ببندید

زمانی که تا اینجای کار تمام شد یک بار دیگر تسمه کولر را بررسی کنید، تسمه نباید خیلی شل یا خیلی سفت باشد.

بدلیل اینکه شل بودن تسمه راندمان کولر را کم می کند و در صورت سفت بودن موتور کولر تحت فشار بالایی قرار می‌گیرد.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

موتور کولر آبی

برق کولر آبی 

بعد از دقت در موارد بالا توجه به بخش حساس تر یعنی اتصال برق کولر است. قبل از شروع اطمینان پیدا کنید که فیوز یا کلید کولر قطع است.

ساختمان موتور کولر آبی به سه نوع سیم‌پیچ که به سیم پیچ راه انداز، دور تند و سیم‌پیچ دور کند مجهز است.

روی بدنه موتور کلید گریز از مرکز نصب است  که خروجی سیم‌پیچ‌ها و کابل برق ورودی روی آن نصب شده است.

و بر روی پنل متصل به بدنه کولر سه بخش وجود دارد. به نام com ، hi  و hi lo  که برای دور تند،  و loب رای دور کند و com مشترک است یا فاز بکار میرود.

کلید نصب  شده روی موتور چهار سر ورودی برقی دارد و باید فیش‌های برق به آن متصل شود. که باید  مطابق با علامت های lo و hi و com فیش ها را وصل کنید.

اگر موتور تعمیر شده و سیم‌پیچی موتور کولر تعویض گردیده است احتمالا فیش‌ها نیستند در این مواقع سر سیم‌ها را بوسیله انبردست لخت کنید و اتصال را برقرار نمایید.

و اطمینان پیدا کنید که بخش های لخت سیم با بدنه فلزی کولر به هیچ عنوان برخورد پیدا نکنند.

طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

قیمت موتور کولر نو و سوخته

در طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه دوستان عزیز قیمت انواع موتور کولر آبی نو موتور سوخته مانند: دیگر موارد در کشور ما دلیل نوسانات بازار ارز تحت تاثیر قرار دارد و معمولا قیمت ثابت و مشخصی ندارد و دائما در حال نوسان است.

هم‌چنین قیمت موتور سوخته کولر و ضایعات آن هم تحت تاثیر قیمت جهانی آهن و نوسانات ارز است در نتیجه شما با تماس با ما می‌توانید در جریان قیمت روز موتور کولر نو و سوخته قرار گیرید.

15 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  قیمت موتور کولر ۴۵۰۰ چند است بعد اگه موتور تهیه کردیم سریع برا ما تعویض و سرویس میکنید و هزینه چقدر میشه ممنون

  پاسخ
 2. عادل عبدالملکی
  عادل عبدالملکی گفته:

  سلام بنده کولر ابی ۴۵۰۰دارم که دو ساله خریداری کردم و موتورش کاملا سالمه ولی بخاطر پر مصرف بودن میخوام تعویض، موتور نمایم بنده خودم میتونم موتو ر جدید را با موتور کهنه جایگزین نمایم وفقط راهنمای خرید موتور . ممنونم

  پاسخ
  • alireza
   alireza گفته:

   سلام عادل جان وقت بخیر
   دینامی که الان رو کولره چه برندی هست؟
   طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

   پاسخ
  • عادل
   عادل گفته:

   سلام ممنونم از پاسخ شما برند کولر بنده پاکشوما و ۳۵۰۰ میباشد که قبلا به اشتباه ۴۵۰۰ قید شده بود

   پاسخ
 3. محمد شه بخش
  محمد شه بخش گفته:

  سلام موتور کوار کن موژن است دوخازنه میخام تعوض کنم هزینش چند میشه

  پاسخ
  • alireza
   alireza گفته:

   سلام وقت بخیر محمد عزیز
   لطفا با شماره های مجموعه تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید
   طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

   پاسخ
  • محمد
   محمد گفته:

   سلام ،من یه موتور ۱.۲ موتوژن دارم کار میکنه بعضی اوقات کم میشه سرعتش بعد از چند دقیقه دوباره درست میشه اگه بخوام ،با یه موتور ۳.۴ موتوژن عوض کنم چقدر باید پرداخت کنم ؟

   پاسخ
 4. داود
  داود گفته:

  سلام کولر ۳۵۰۰ دارم ..دینام الکتروژن دارم خیلی داغ میکنه میخوام تعویض کنم با دینام الکتروژن1/2 هزینه تعویض چند میشه نصبشم خودم انجام میدم

  پاسخ
  • alireza
   alireza گفته:

   سلام داوود عزیز وقت بخیر
   لطفا جهت استعلام قیمت تماس بگیرید با تشکر
   طرح تعویض موتور کولر آبی نو با کهنه

   پاسخ
 5. داود
  داود گفته:

  ببخشید به اشتباه نوشم الکتروزن…..دینام موتوژن 1/2میخواستم

  پاسخ
  • alireza
   alireza گفته:

   سلام کاظم عزیز
   احتمالا در ساعات غیر ذکر شده تماس گرفتید ما روزانه بالای 600تماس تلفنی و پیامکی داریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *