تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه

معاینه فنی و مرتب

سالیانه در زمان سرویس موتورخانه ها باید به تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه و به دنبال آن تنظیم مشعل و سایر تجهیزات موتورخانه توجه شود زیرا از بین بردن اشکالات فنی یافت شده، روش بسیار مفید و مهمی برای کاستن  مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای آلاینده و سمی میباشد. 

کاهش آلودگی

 همزمان با کاهش آلودگی هوا و بالا رفتن سطح سلامت، ایمنی و رفاه ساکنان، نزدیک به ۵ الی ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی را هم به همراه خواهد داشت. پس در همین راستا، عملکرد مشعل به عنوان یکی از اجزای مهم وکلیدی موتورخانه، بایستی به طور مداوم بررسی و در صورت احتیاج ، عیب یابی شده و در جهت رفع اشکالات فنی آن، اقدامات لازم به عمل آید.

تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه

مشعل موتورخانه

وسیله ای برای انتقال سوخت مایع یا گاز به همراه هوا، به اتاق اشتعال دیگ موتورخانه یا هر دستگاه دیگر مصرف کننده سوخت و احتراق و کنترل آن است. کار اصلی مشعل ایجاد گرمایش میباشد.

بیشترین و پرکاربردترین استفاده مشعل

در صنعت گرمایش به عنوان موتور احتراق بویلرهاست. در انواع دیگ های به کار رفته در موتورخانه ها مشعل هایی با ظرفیت های کاری متفاوتبکار برده میشود که  اساس کار مشعل موتورخانه بدین شکل است که با پاشش سوخت از طریق ورودی و ایجاد جرقه، حرارت مورد نیاز را به صورت شعله ایجاد می کند.(تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور)

تنظیم درست مشعل

بدیهی است تنظیم درست و تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه باعث بهبود کارایی آن و افزایش بازدهی سیستم موتورخانه می شود. همچنین هرچه هنگام سرویس مشعل، راهکارهای مناسب تری اتخاذ شود، مدت زمان استفاده از مشعل، افزایش یافته و همزمان، کارایی سیستم ارتقا می یابد.

شما میتوانید مقاله سرویس و تعمیر منبع کویل دار موتورخانه را مطالعه فرمایید

مشعل موتورخانه قلب سیستم گرمایش است

 نگهدرای و تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه به صورت صحیح آن در کارکرد مطلوب سیستم نقش تعیین کننده‌ای دارد. ( تعمیر موتورخانه و شوفاژ)

 
تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه گازی شامل :

تمیز کردن بادزن

برای تمیز کردن بادزن باید این موارد را انجام دهیم.

۱- اتصالات سیم‌های برق موتور پس زا علامت‌گذاری آنها، باید باز شوند.

۲- پیچ‌های فلنج باز شده و موتور و بادزن از بدنه مشعل موتورخانه جدا شوند. باز کردن را باید از پیچ پایینی شروع کرد.

۳- بادزن تمیز شود.

۴- بعد از بازدید و سرویس موتورخانه و تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه مجموعه موتور و بادزن بازبینی شود تا از درستی آن اطمینان حاصل شود.

رگولاتور شیرگاز

رگولاتور گاز و شیرها

شیرهای گاز به نگهداری خاصی نیاز ندارند و هیچگونه تعمیراتی نباید روی آنها انجام گیرد. شیرهای معیوب باید توسط یک شخص متخصص در زمان تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه تعویض شده و پس از آن از نظر نشتی مورد آزمایش قرار بگیرد. همچنین چگونگی کارکرد آنها و احتراق بمورد مطالعه قرار بگیرد.

بررسی اتصالات

تمام اتصالات الکتریکی موتور و شیر برقی باید از نظر صحت و ایمنی آزمایش بشوند شوند.

شما میتوانید مقاله سرویس پمپ شوفاژ را مطالعه فرمایید