50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانه

کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانه

50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانه

نحوه کار شوفاژ در بهینه سازی موتورخانه

طریقه گرم شدن اتاق بوسیله رادیاتور با جابجایی آزاد یا طبیعی میباشد .هوای بالای رادیاتور به دلیل گرم شدن سبک و به طرف بالا حرکت میکند .و هوای سرد طرف مقابل اتاق جایگزین آن میگردد .به این شکل یک چرخش طبیعی در جریان هوای اتاق به وجود میاید و اتاق گرم می شود.

وقتی هوای اتاق توسط رادیاتور شوفاژ گرم می شود .میزان درصد رطوبت نسبی کاهش پیدا میکند .یعنی رادیاتور شوفاژ میزان رطوبت اتاق را کاهش می دهد .و باید این کمبود رطوبت با وسیله ای مناسب جبران شود .

در سیستم های رادیاتور میشود از کنترل کننده های الکتریکی و مکانیکی استفاده کرد.مناسبترین محل نصب رادیاتور زیر پنجره یا کنار دیوارهای خارجی است.

رادیاتورهای شوفاژ از نظر جنس به سه دسته تقسیم می شوند:

 • چدنی
 • فولادی
 • آلومینیومی

البته رادیاتورهای چدنی به دلیل پایین بودن راندمان حرارتی و وزن بالا آنها تقریبا منسوخ شده است .

بهینه سازی مصرف سوخت و جلوگیری از اتلاف انرژی 

یکی از دلایل اتلاف حرارتی نامناسب بودن :

 1. سقف
 2. کف
 3. دیوار
 4. پنجره و نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره است

ما میتوانیم میزان آن را کاهش دهیم اما نمیتوانیم آن را به طور کامل حذف نماییم .

محل نصب رادیاتور شوفاژ برای بهینه سازی مصرف انرژی

یکی از راههای بهینه سازی موتورخانه نصب رادیاتور در زیر پنجره تا حدی از حرارت رادیاتور صرف تلفات پنجره و درزها میشود .و بخش بیشتر آن اتاق را گرم میکند و دمای اتاق را در حدی مناسب نگه میدارد که بهتر است از پنجره  های دارای شیشه دوبل یا دو لایه  استفاده کرد که هم عایق دما هستند و هم عایق صدا و هم میزان ضریب انتقال حرارت شیشه را به حد نصف می رساند .

انجام اینکار باعث جلوگیری از اتلاف انرژی میشود و در تعداد پره های رادایاتور شوفاژ هم صرفه جویی میشود. و در فصل زمستان از خیس شدن شیشه در داخل اتاق جلوگیری میکند. چون سطح شیشه در فصل زمستان سرد است . و به همین دلیل بخار آب در داخل اتاق در روی شیشه به شکل آب جاری می شود . ولی وقتی که شیشه دوجداره باشد  سطح داخلی آن گرم میشود و میعان در سطح شیشه اتاق رخ نمیدهد .

50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانهرخانه

موتورخانه هوشمند مهمترين راه حل برای پایین بودن كارايي موتور‌خانه‌ها

مهمترین عوامل کارایی پایین موتورخانه

1- اختلاط ناقص سوخت و هوا كه باعث احتراق ناقص مي‌شود یعنی مشعل موتورخانه نمي‌توانند سوخت و هوا را بطور كامل با هم مخلوط کند و دربرخی موارد براي اينكه بتوان هواي لازم براي احتراق را تامين کرد بايد هواي اضافه را زیاد کرد.

2-عدم انعطاف‌پذيري موتورخانه در مقابل تغييرات که به اتلاف انرژی می انجامد و موتورخانه‌ها به دلیل عدم نصب سيستم كنترل محيطي هوشمند در زمان تغيير شرايط محيطي باعث مي‌شود كه ديگ و مشعل از حالت بهينه خود خارج و بازده‌شان کم شود.

3-عدم تنظيمات فصلي در موتورخانه‌ها یعنی تغییر ندادن از تابستان به زمستان یا برعکس كه باعث افت شديد راندمان و بالا رفتن مصرف سوخت مي‌شود.

دلايل اتلاف انرژي در موتور‌خانه‌ها که نیاز به بهینه سازی موتورخانه دارد

 • مناسب نبودن مشعل و تنظيم نبودن درست و پايين بودن راندمان
 • مناسب نبودن ديگ
 • عدم عايق‌بندي یا عایق بندی نامناسب
 • وجود رسوب بر روی پره‌ها
 • تناسب نداشتن حرارتي ديگ با مشعل
 • تميز نبودن موتور‌خانه
 • مناسب نبودن دودكش
 • طراحي نامناسب لوله‌كشي
 • مناسب نبودن ظرفيت حرارتي موتور‌خانه با بار حرارتي ساختمان
 • تنظيم نبودن صحيح ترموستات

طرح بهينه‌سازي موتورخانه‌ها با موتورخانه هوشمند

 • نصب سيستم كنترل محيطي هوشمند موتورخانه
 • تنظيم موتورخانه
 • تنظیم درست ديگ و مشعل
 • نصب دمپر بارومتريك
 • عايقكاري لوله ها
 • عایقکاری ديگ
 • رسوب زدايي و شستشوي ديگ
50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانهرخانه

نصب سيستم كنترل محيطي موتورخانه هوشمند -هزینه بهینه سازی موتورخانه

امروزه برای تنظيم دماي آب مورد نياز گرمايش و مصرفي ساختمان در موتورخانه از ترموستات‌هاي معمولي استفاده مي‌شود كه قابليت تنظيم بوسیله تعمیرکار موتورخانه بر روي دماي دلخواه را دارد.

و بر اساس نقطه تنظيم شده نسبت به خاموش و راه اندازي كردن مشعل‌ها عمل میکند، از معايب ترموستات‌ها عدم واكنش در اثر تغييرات هواي بيرون و وضعيت عملكردي در ساعات مختلف شبانه روز است.

در صورت بالا رفتن دماي هواي محيط كه گرماي مورد نياز ساختمان هم کم میشود موتورخانه با دماي بالا كار مي‌كند و گرماي زیاد از حد مورد نياز وارد ساختمان مي‌کند كه عملاً بدون استفاده است به هدر مي‌رود.

در ساختمان‌هاي اداري در هنگام شب هم موتورخانه به کار خود و ایجاد گرما ادامه مي‌دهد. برای رفع اين مشكل، بکار بردن سيستم‌هاي كنترل موتورخانه هوشمند با قابليت برنامه‌ريزي ساعتي و هفتگي و مجهز به حسگر دماي محيط، برای جلوگیری از اتلاف انرژی در موتورخانه کمک موثری است.

اين سيستم های کنترل هوشمند كه داراي چند:

 1. حسگر در محيط خارج
 2. لوله خارجي آب از ديگ
 3. مشعل‌ها و ديگ‌ها است
 4. با اندازه‌گيري دماي محيط

دماي آب گرم مورد احتیاج ساختمان را با خاموش يا روشن كردن مشعل‌ها تنظيم مي‌كند كه آب گرم مورد احتیاج ساختمان تامین میکند.

با این سیستم هوشمند، انرژي گرمايي متناسب با نياز ساختمان توليد مي‌گردد و از توليد گرماي بیش از نیاز جلوگيري مي‌شود.

مزاياي ديگر سيستم‌هاي كنترل هوشمند موتورخانه قابليت برنامه‌ريزي آن‌ها است که مي‌توان از اين طريق آن برنامه‌كاري ساختمان را تعیین كرد و در اين صورت موتورخانه فقط در مواردي كه نياز است، راه‌اندازي مي‌شود.

2 پاسخ
 1. نمایندگی فروش عایق های الاستومری
  نمایندگی فروش عایق های الاستومری گفته:

  سلام
  یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی عایق کاری تاسیسات است. استفاده از یک نوع عایق حرارتی مدرن می تواند خیلی زود هزینه های مربوط به سرمایه گذاری عایق ها رو پوشش دهد .
  نسل جدیدی از عایق ها که امروزه در عایق کاری تاسیسات استفاده می شود. عایق های الاستومری است که بسیار کارآیی بالایی دارد و می تواند عمر مفید تجهزات شما را بالا برده و خیلی زود سرمایه اولیه را باز می گرداند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *