کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانه

50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانه

نقش شوفاژ در بهینه سازی مصرف انرژی در موتورخانه

بهینه سازی موتورخانه – در سیستمهای حرارت مرکزی که موتورخانه یا شوفاژخانه نام دارد. و در محلی مانند: زیرزمین  یا فضایی به دور از ساختمان بنا میشود.

 در موتورخانه دستگاههایی از قبیل :

 • دیگ
 • مشعل
 • پمپ

و… نصب میشود و حرارت توسط سیالی واسطه که آب است منتقل میشود.

و توسط پمپ موتورخانه آب گرم را توسط لوله کشی به داخل اتاقها هدایت میکند و وارد شوفاژ یا همان رادیاتورهای اتاق میکند.این رادیاتورها گرما را به اتاقها انتقال داده و باعث ایجاد گرما در آنجا میشود و در نتیجه دمای آب کاهش می یابد.

بعد از گردش در رادیاتورها آب توسط لوله برگشت به طرف موتورخانه برمیگردد و برای جذب مجدد گرما به داخل دیگ هدایت میگردد و بار دیگر این سیکل و چرخه برای تولید گرما تکرار می شود.

در سیستم حرارت مرکزی و موتورخانه که از آب گرم استفاده می شود .دمای خروجی آب از دیگ ۱۸۰ درجه و دمای ورودی آب به داخل دیگ برابر ۱۶۰ درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود .به عبارتی دیگر تفاوت دمای ابگرم خروجی از دیگ و آب برگشتی از ساختمان برابر ۲۰ درجه فارنهایت است.

50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانه

نحوه کار شوفاژ در بهینه سازی موتورخانه

طریقه گرم شدن اتاق بوسیله رادیاتور با جابجایی آزاد یا طبیعی میباشد .هوای بالای رادیاتور به دلیل گرم شدن سبک و به طرف بالا حرکت میکند .و هوای سرد طرف مقابل اتاق جایگزین آن میگردد .به این شکل یک چرخش طبیعی در جریان هوای اتاق به وجود میاید و اتاق گرم می شود.

وقتی هوای اتاق توسط رادیاتور شوفاژ گرم می شود .میزان درصد رطوبت نسبی کاهش پیدا میکند .یعنی رادیاتور شوفاژ میزان رطوبت اتاق را کاهش می دهد .و باید این کمبود رطوبت با وسیله ای مناسب جبران شود .

در سیستم های رادیاتور میشود از کنترل کننده های الکتریکی و مکانیکی استفاده کرد.مناسبترین محل نصب رادیاتور زیر پنجره یا کنار دیوارهای خارجی است.

رادیاتورهای شوفاژ از نظر جنس به سه دسته تقسیم می شوند:

 • چدنی
 • فولادی
 • آلومینیومی

البته رادیاتورهای چدنی به دلیل پایین بودن راندمان حرارتی و وزن بالا آنها تقریبا منسوخ شده است .

بهینه سازی مصرف سوخت و جلوگیری از اتلاف انرژی 

یکی از دلایل اتلاف حرارتی نامناسب بودن :

 1. سقف
 2. کف
 3. دیوار
 4. پنجره و نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره است

ما میتوانیم میزان آن را کاهش دهیم اما نمیتوانیم آن را به طور کامل حذف نماییم .

محل نصب رادیاتور شوفاژ برای بهینه سازی مصرف انرژی

یکی از راههای بهینه سازی موتورخانه نصب رادیاتور در زیر پنجره تا حدی از حرارت رادیاتور صرف تلفات پنجره و درزها میشود .و بخش بیشتر آن اتاق را گرم میکند و دمای اتاق را در حدی مناسب نگه میدارد که بهتر است از پنجره  های دارای شیشه دوبل یا دو لایه  استفاده کرد که هم عایق دما هستند و هم عایق صدا و هم میزان ضریب انتقال حرارت شیشه را به حد نصف می رساند .

انجام اینکار باعث جلوگیری از اتلاف انرژی میشود و در تعداد پره های رادایاتور شوفاژ هم صرفه جویی میشود. و در فصل زمستان از خیس شدن شیشه در داخل اتاق جلوگیری میکند. چون سطح شیشه در فصل زمستان سرد است . و به همین دلیل بخار آب در داخل اتاق در روی شیشه به شکل آب جاری می شود . ولی وقتی که شیشه دوجداره باشد  سطح داخلی آن گرم میشود و میعان در سطح شیشه اتاق رخ نمیدهد .

50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانهرخانه

هوشمند سازی موتورخانه مهمترین راه حل برای پایین بودن کارایی موتور‌خانه‌ها

مهمترین عوامل کارایی پایین موتورخانه

۱- اختلاط ناقص سوخت و هوا که باعث احتراق ناقص می‌شود یعنی مشعل موتورخانه نمی‌توانند سوخت و هوا را بطور کامل با هم مخلوط کند و دربرخی موارد برای اینکه بتوان هوای لازم برای احتراق را تامین کرد باید هوای اضافه را زیاد کرد.

۲-عدم انعطاف‌پذیری موتورخانه در مقابل تغییرات که به اتلاف انرژی می انجامد و موتورخانه‌ها به دلیل عدم نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند در زمان تغییر شرایط محیطی باعث می‌شود که دیگ و مشعل از حالت بهینه خود خارج و بازده‌شان کم شود.

۳-عدم تنظیمات فصلی در موتورخانه‌ها یعنی تغییر ندادن از تابستان به زمستان یا برعکس که باعث افت شدید راندمان و بالا رفتن مصرف سوخت می‌شود.

دلایل اتلاف انرژی در موتور‌خانه‌ها که نیاز به بهینه سازی موتورخانه دارد

 • مناسب نبودن مشعل و تنظیم نبودن درست و پایین بودن راندمان
 • مناسب نبودن دیگ
 • عدم عایق‌بندی یا عایق بندی نامناسب
 • وجود رسوب بر روی پره‌ها
 • تناسب نداشتن حرارتی دیگ با مشعل
 • تمیز نبودن موتور‌خانه
 • مناسب نبودن دودکش
 • طراحی نامناسب لوله‌کشی
 • مناسب نبودن ظرفیت حرارتی موتور‌خانه با بار حرارتی ساختمان
 • تنظیم نبودن صحیح ترموستات

طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها با هوشمند سازی موتورخانه

 • نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند موتورخانه
 • تنظیم موتورخانه
 • تنظیم درست دیگ و مشعل
 • نصب دمپر بارومتریک
 • عایقکاری لوله ها
 • عایقکاری دیگ
 • رسوب زدایی و شستشوی دیگ
50 درصد کاهش مصرف انرژی با بهینه سازی موتورخانهرخانه

نصب سیستم کنترل محیطی هوشمند موتورخانه – قیمت بهینه سازی

امروزه برای تنظیم دمای آب مورد نیاز گرمایش و مصرفی ساختمان در موتورخانه از ترموستات‌های معمولی استفاده می‌شود که قابلیت تنظیم بوسیله تعمیرکار موتورخانه بر روی دمای دلخواه را دارد.

و بر اساس نقطه تنظیم شده نسبت به خاموش و راه اندازی کردن مشعل‌ها عمل میکند، از معایب ترموستات‌ها عدم واکنش در اثر تغییرات هوای بیرون و وضعیت عملکردی در ساعات مختلف شبانه روز است.

در صورت بالا رفتن دمای هوای محیط که گرمای مورد نیاز ساختمان هم کم میشود موتورخانه با دمای بالا کار می‌کند و گرمای زیاد از حد مورد نیاز وارد ساختمان می‌کند که عملاً بدون استفاده است به هدر می‌رود.

در ساختمان‌های اداری در هنگام شب هم موتورخانه به کار خود و ایجاد گرما ادامه می‌دهد. برای رفع این مشکل، بکار بردن سیستم‌های کنترل موتورخانه هوشمند با قابلیت برنامه‌ریزی ساعتی و هفتگی و مجهز به حسگر دمای محیط، برای جلوگیری از اتلاف انرژی در موتورخانه کمک موثری است.

این سیستم های کنترل هوشمند که دارای چند:

 1. حسگر در محیط خارج
 2. لوله خارجی آب از دیگ
 3. مشعل‌ها و دیگ‌ها است
 4. با اندازه‌گیری دمای محیط

دمای آب گرم مورد احتیاج ساختمان را با خاموش یا روشن کردن مشعل‌ها تنظیم می‌کند که آب گرم مورد احتیاج ساختمان تامین میکند.

با این سیستم هوشمند، انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان تولید می‌گردد و از تولید گرمای بیش از نیاز جلوگیری می‌شود.

مزایای دیگر سیستم‌های کنترل هوشمند موتورخانه قابلیت برنامه‌ریزی آن‌ها است که می‌توان از این طریق آن برنامه‌کاری ساختمان را تعیین کرد و در این صورت موتورخانه فقط در مواردی که نیاز است، راه‌اندازی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *