سرویس چیلر

سرویس چیلر

سرویس چیلر نیاز به دانش و علم کافی و هم‌چنین تجربه دارد همانطور که می‌دانید چیلر انواع مختلف و برندهای متفاوت دارد و به همین دلیل در نوع قطعات و نوع تعمیر و سرویس هم فرق می‌کند.

پیچیدگی زیاد در ساختار بکار رفته در این سیستم‌های برودتی که بیشتر در ساختمان‌ها و برج‌های بلند پرجمعیت مسکونی و اداری کاربرد دارد نیاز به سرویس و تعمیر مناسب با مدل و نوع خود دارد.

بدلیل اینکه قطعات بکار رفته در هر نوع از چیلرهای تراکمی و جذبی متفاوت است و بروز ایراد در آنها و نحوه رفع آنها هم با هم فرق دارد و این امر خطیر نیاز به حضور یک فرد مطلع و با تجربه و آشنا به کل سیستم و ساختار این سیستم‌های خنک‌کننده دارد.

در نتیجه برای تمامی امور مربوط به این سیستم برودتی باید با افراد متخصص تماس بگیرید و آنها را دعوت به همکاری در انجام خدمات مربوط به آن کنید.

سرویس چیلر

نگهداری و سرویس چیلر 

چیلر ها پر‌بازده‌ترین وسیله سرمایشی هستند که تا به امروز وجود داشته .تکنولوژی ساخت و تولید این چیلرها پیشرفته است و فرآیند آنها به کار رفته در آن ها کارآیی زیادی دارند.

اما اصل سیستم چیلرها تغییری نکرده و  نیاز به نگهداری، تعمیر و سرویس آن همیشه الزامی است. برای این که کارایی چیلرها کم نشود باید ، اجزاء اصلی و قطعات آنها مثل:

  1. لوله‌ها
  2. کمپرسور
  3. یخچال
  4. روغن
  5. تجهیزات استارت

آنها به طور منظم و دوره‌ای بازدید و سرویس گردد.چیلر گرما را از آب یا هر مایع دیگری می‌گیرد و بعد این مایع  یا آب به مبدل گرمایی می‌رسد و  تجهیزات مختلف را خنک می‌کند. گرمای مایع می‌گیرد باید خارج شود یا برای کارکرد بهتر، برای گرم کردن استفاده شود.

نکاتی در مورد سرویس چیلر

سرویس چیلر

 مواردی در نگهداری و سرویس چیلر

تمیز کردن لوله‌ها و بررسی

کیفیت آب تأثیر زیادی دارد در کارکرد چیلر و بر این که در چه فواصلی باید سرویس و نگهداری چیلر انجام گیرد سرویس آن و تمیز کردن لوله‌های آن خواهید داشت.

یک راه این است که سیستم تصفیه آب برای چیلر نصب کنید. بالا بودن فشار چیلر و سرد نکردن مایع به اندازه مناسب می‌تواند نشانه کثیف بودن و گرفتگی لوله‌ها یا وجود هوا در چیلر باشد. با بررسی منظم و همیشگی فشار چیلر و دمای آب ورودی و خروجی می‌شود گرفتگی لوله‌های چیلر را تشخیص داد.

(تعمیر چیلر تراکمی )

شارژ گاز چیلر

سرویس چیلر

شارژ گاز در زمان سرویس چیلر

شارژ گاز به موقع و مناسب گاز در زمان سرویس آن نیز برای کارآیی بهتر چیلر لازم است.شارژ  گاز چیلر بیش از حد مناسب می‌تواند در موتور چیلر اشکال ایجاد کند و باعث مصرف انرژی زیاد شود.

و کم بودن شارژ چیلر باعث شود که لوله‌های قسمت بالایی و درونی چیلر در مایع سردکننده قرار نگیرند.و باعث بار اضافی بر روی کمپرسور می‌شود و مصرف انرژی را بالا می‌برد.

خارج کردن مایع سردکننده اضافی از چیلر حتما باید طبق دستورالعمل‌های سازنده چیلر انجام شود.( تعمیرو نگهداری چیلر جذبی)

تنظیم چیلر

سرویس چیلر

تنظیم تجهیزات و سیستم‌های چیلر

تجهیزات استارت چیلر، سیستم‌های کنترل چیلر برای عملکرد دقیق چیلر لازم است که باید در سرویس چیلر مورد توجه قرار گیرند.

سرویس آنها از اهمیت ویژهای برخوردار است در ست به همان اندازه که سرویس قسمت‌های مکانیکی مهم است

چون قسمت‌های مکانیکی و الکتریکی چیلر به صورت به هم پیوسته کار می‌کنند. سرویس آن به طور همه جانبه یاید انجام گیرد تا عملکرد بهتر چیلر تضمین شود.

و سرویس آن به صورت دوره‌ای و سالیانه از بروز مشکلات جدی در چیلر و جلوگیری از تعمیر آن و ایجاد هزینه‌های سنگین می‌شود.

بررسی و تعویض روغن برای بهتر کارکردن چیلر لازم است، تست روغن چیلر هر چند ماه یک بار باید انجام شود. چیلر هر سال نیاز به تعویض روغن و فیلتر آن دارد. سیستم روغن‌کاری چیلر به صورت هفتگی باید بررسی شود.

نگهداری و سرویس چیلر شامل موارد مختلفی است ولی نکته مهم این است که سرویس آن به طور منظم و مداوم انجام شود. تا باعث تعمیر و ایجاد هزینه‌های بالا نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *