تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

مشعل‌های گازی ایران رادیاتور 

پرمصرف‌ترین مشعل‌های موجود در بازار تاسیسات مکانیکی ایران هستند. که تنظیم مشعل گازی ایران رادایاتور در راندمان کاری آن تاثیر بسزایی دارد.

با توجه به اهمیت طول عمر و کیفیت عملکرد و بهره‌وری در سیستم‌های مکانیکی، آشنایی با شیوه تنظیم آن‌ها، ضروری است. و همچنین برای نگهداری و سرویس موتورخانه اطلاعات و دانش لازمه کار است.

مشعل‌های گازی

نیز به عنوان زیرمجموعه ای از تاسیسات مکانیکی از این قاعده مستثنی نیستند. و عیب یابی مشعل موتورخانه باید به طور مرتب توسط تعمیرکار موتورخانه و شوفاژ صورت گیرد.

در ادامه نکاتی ارزشمند در مورد تنظیم مشعل‌های گازی ایران رادیاتور خدمت شما عزیزان آورده‌ایم:

  • در مسیر گاز ورودی به مشعل گازی حتما از فیلتر مناسب استفاده شود.
  • برنامه منظمی به صورت ماهیانه و سالیانه جهت سرویس‌های دوره‌ای مشعل در نظر گرفته شده و اجرا شود.
  • محفظه احتراق و دیگ از نظر دوده‌گرفتگی به صورت مرتب بازدید و سالیانه شست‌و‌شو و دوده‌زایی گردد.
  • بازدید از دودکش به منظور بررسی صحت عملکرد و کنترل آن.

تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

برنامه PM

برنامه PM پیشنهادی جهت تنظیم مشعل گازسوز در قالب جدول زیر در اختیار شما دوستان قرار داده شده‌است:

شمارهفعالیتبازه زمانی انجام فعالیتتوضیحات
۱بازدید و کنترل ظاهری شکل و رنگ شعلهروزانهرنگ شعله باید آبی بوده و بوی خام سوزی نداشته باشد
۲کنترل وبازدید المان های برقی از نظر دما و آمپر مصرفیهفتگیوضعیت آمپر عبوری از تجهیزات و استحکام اتصالات بررسی گردد
۳کنترل وضعیت دمپر هواهفتگیعملکرد دمپر هوا و میزان باز بودن دمپر کنترل و پیچ های تنظیم سفت شوند
۴کنترل و بازدید فیلتر گازماهیانهدرصورت کثیف شدن فیلتر نسبت به تعویض یا نظافت آن اقدام شود
۵نظارت و کنترل عملکرد یون مشعلماهیانهیون بازدید و عملکرد آن کنترل گردد و اتصال ارت و فاصله آن با عصایی ارت چک گردد
۶کنترل سیستم جرقه زنی مشعل و کیفیت جرقه سر الکترودها و در صورت لزوم تنظیم و نظافت الکترودهاماهیانهجرقه مناسب آبی رنگ است که در صورت وجود مشکل در وایرها یا ترانس ضعیف خواهد بود.

همچنین در صورت کثیف شدن یا به هم خوردن فاصله الکترودها باید این فاصله تنظیم گردد.

۷شست و شوی دیگ و سرویس و نظافت کامل مشعلماهیانهسرویس کامل مشعل شامل نظافت و تمیز کردن بلور ، کنترل بلبرینگ ها ، تست الکتروموتور، رله و …  می باشد

ویژگیهای مشعل گازی ایران رادیاتور

تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

مشعل گازی ایران رادایاتور

مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 با سوخت گاز طبیعی شهری کار میکند و بر اساس ظرفیت و توان حرارتی، احتیاج به فشار گاز مناسب دارد. فشار گاز مناسب و مورد احتیاج مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 (حتی تا ظرفیت ۸۰۰,۰۰۰ کیلو کالری) معادل ۱/۴ پوند یا ۱۷٫۵ میلی بار (فشار گاز شهری ) و در ظرفیت های بیشتر معادل ۲ پوند یا ۱۴۰ میلی بار (فشار گاز صنعتی ) است.

کلا تابلو برق مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 به صورت یکپارچه و وصل به مشعل گازی می باشد.
در موقع انتخاب مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 ، علاوه بر لزوم دقت به نوع سوخت مشعل ، لازم است به دلایل مختلف ظرفیت مشعل حدود ۲۰% بالاتر از ظرفیت دیگ یا محفظه احتراق هیتر در نظر گرفته شود.

در زمان انتخاب مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 ، به قطر لوله شعله پوش آن جهت امکان ورود لوله فوق در دیگ و نصب مشعل کاملا دقت بفرمائید.

مشعل های ایران رادیاتور از مدل ۸۰۰,۰۰۰ کیلوکالری به بالا دارای تابلو برق است.
از تقسیم حداکثر قدرت گرمایش مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 بر عدد ۹۲۰۰ حداکثر مقدار مصرف گاز مشعل گازی ایران رادیاتور مدل JGN80/0 بر حسب متر مکعب در ساعت را بدست می آوریم. باید در زمان بازدید و سرویس موتورخانه به این نکات توجه شود.

اهمیت تنظیم سوخت مشعل

تنظیم مشعل گازی ایران رادیاتور

اهمیت تنظیم سوخت و هوای مشعل گازسوز ایران رادیاتور 

در زمان تعمیر موتورخانه و شوفاژ تنظیم مشعل گازی ایران رادایاتور از این جهت مهم است که احتراق‌ کامل سوخت حاصل تنظیم دقیق و درست نسبت سوخت و هوا است. هرچه این نسبت با توجه بالاتری تنظیم گردد راندمان احتراق بالاتر رفته و در نتیجه به سوخت کمتری نیاز دارد. در مشعل‌های کوچک تنظیم هوای لازم برای احتراق مشعل بوسیله دمپر دستی انجام می شود.

در مشعل های بزرگ

اما در مشعل های بزرگ این تنظیم به یاری دمپر اتوماتیک هوای مورد نیاز احتراق تامین می‌گردد. البته با توجه به این که دمای هوای دیگ موتور‌خانه و رطوبت آن در طول سال متفاوت است ، در مشعل های بزرگ ، باید در هر فصل دمپر‌ هوا تنظیم مجدد شود. توجه داشته باشید که هر سال نیاز به سرویس و تنظیم مشعل موتورخانه است

کنترل هوشمند

در حال حاضر مشعل‌های مدرن مجهز به یک سیستم کنترل هوشمند PLC شده اند که به صورت اتوماتیک نسبت بین سوخت و هوا را در همه طول شبانه روز و تمام فصلهای سال تنظیم می‌کند.

با دقت به کامل نبودن راندمان احتراق سوخت در مشعل ها و در نظر گرفتن برخی تلفات حرارتی ، هنگام انتخاب مشعل گازی ، ظرفیت مشعل را حدود ۲۰ درصد بالاتر از ظرفیت دیگ در نظر گرفت.

هر متر مکعب

به ازاء هر ۳۰۰ متر بالا رفتن ارتفاع از سطح در یا علت کم شدن غلظت هوا ، از راندمان احتراق سوخت انواع مشعل ها حدود ۴% کاسته میشود.