تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

سرویس و نگهداری چیلر جذبی

امروزه در دنیا چیلر جذبی در صنعت و تبرید کاربرد بسیاری پیدا کرده و مورد توجه قرار گرفته است . با توجه یه این مسئله به یاد داشته باشید که چیلرهای جذبی نیاز به نگهداری و سرویس دوره ای دارند.

سهل انگاری در سرویس و تعمیر و نگهداری چیلر جذبی در طولانی مدت شما را مجبور به تعمیر چیلر جذبی میکند و دقت کنید که تعمیرات چیلر جذبی در مقایسه با سرویس چیلر جذبی بسیار پر هزینه تر خواهد بود.

باید سرویس چیلر جذبی به صورت دوره ای در برنامه زمانی بصورت روزانه ، ماهانه ، و سالانه مورد بررسی قرار گیرد.

چیلر جذبی

چیلرهای جذبی با استفاده از حرارت آب داغ و یا شعله مستقیم گاز  در یک فرآیند ترمودینامیکی امکان تولید سرما را برای فضاهای مسکونی ، اداری و تجاری فراهم میکند.

بدلیل پیچیدگی فرآیندشیمیایی درچیلر جذبی تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی را پیچیده کرده است.

چیلر های جذبی با گرمای تولید شده بوسیله ژنراتور مایع مبرد به حرکت در می آید و فرایند ترمودینامیکی برای ایجاد سرما را طی می کند.

شمامیتوانید مقاله پمپ آبرسانی را مطالعه فرمایید

انواع چیلر جذبی

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

تقسیم بندی چیلر جذبی

در تقسیم بندی چیلر های جذبی مایع مبرد چیلرهای جذبی را به دو مجموعه آب + آمونیاک و لیتیوم برماید تقسیم میکنیم.

گرمای نهان تبخیر برای آب در ۱۰۰ درجه سانتیگراد  و فشار یک بار (یک اتمسفر )برابر ۳۳۴ کیلو ژول بر کیلو گرم است .  یعنی وقتی آب به بخار تبدیل می شود مقدار زیادی گرما از محیط میگیرد. اگر ما فشار را پایین بیاوریم دما جوش آب کم میشود.

همانگونه  که می دانیم آب گردشی در سیستم بسته برای خنک کردن محیط در چیلر ها در حالت رفت حدود ۷ درجه و در حالت برگشت حدود ۱۲ درجه سانتی گراد می باشد. در تبدیل مجدد  آب ۱۲ درجه به ۷ درجه ، گرمای مورد نیاز برای بخار آب در اواپریتور در ۴ درجه سانتی گراد فراهم می گردد.

چرخش این فرآیند با استفاده از گرما بعنوان ژنراتور، یکی از محسنات و نقاط برتری چیلرهای جذبی محسوب می گردد. . این گرما می  تواند از بویلر و یا شعله مستقیم گاز ( گازوئیل) تامین گردد. .و به همین دلیل چیلر ها ی جذبی به انواع مختلف زیر  تقسیم بندی می شوند.که در ارتباط با تعمیر و نگهداری چیلر جذبی باید با این تقسیم بندی آشنایی داشته باشید.

شما میتوانید مقاله موتورخانه را مطالعه فرمایید

مزایای پکیج دیواری بوتان

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

چیلر های جذبی شعله مستقیم

چیلر های جذبی شعله مستقیم با استفاده از انرژی گرمایی تولید شده بوسیله مشعل فرایند تبرید را صورت می دهند. مشعل بعنوان یک ژنراتور عمل نموده و باعث حرکت مایع مبرد لیتیم بروماید در سیستم میگردد. این نوع چیلر به دلیل در اخیار بودن شعله مشعل بعنوان جزیی از کلیت سامانه ، دارای فرایند های کنترلی مناسبی بوده و بعنوان نوعی از چیلر های نسل جدید محسوب می گردد.

چیلر های جذبی گروه تک اثره

که خود به سه دسته چیلرهای تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ (دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم (دمای زیر۱۰۰ درجه سانتیگراد) تقسیم می‌شوند که نحوه کار آنها مشابه بوده و همگی دارای حداقل یک مولد حرارتی می‌باشند.

چیلر های جذبی گروه دو اثره

که به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه‌بندی می‌شوند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کاملتری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره‌است.

قطعا تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی پیچیده بوده و  کار یک تیم متخصص و با تجربه است  برای انتخاب ، تعمیر و نگهداری  سیستم گرمایشی و سرمایشی خود با ما تماس بگیرید.

شما میتوانید مقاله استخر را مطالعه فرمایید

مواردی که مرتب باید بررسی شود

موارد زیر را هر ۱۵ روز یکبار چک کنید

۱ – تسمه پروانه چیلر بازدید شوند در صورت معیوب بودن به تعویض انها اقدام شود

۲ – یاتاقانها بازدید و در صورت لزوم گریسکاری شوند

۳ – نازلها و صافی خروجی آب را بازدید و در صورت گرفتگی انها را تمیز کنید

۴ – مقدار روغن کمپریور را بازدید نمایید . سطح روغن روی سایت گلاس کمپرسور در زمان کار نباید از مقدار استاندارد پایین تر باشد.

۵ – در صورتیکه کمپرسور مکررا قطع و وصل می نماید وقدار گاز سیستم را بازدید نموده وپس از رفع علت کسر گاز توسط افراد متخصص نسبت به شارژگاز اقدام نمایید.

۶ – مدارات گاز را از حیث داشتن نشتی تست نمایید.

۷  – سربندی های کابل را در تمام قسمت ها بازدید نمایید.

برای تعمیر و نگهداری چیلر جذبی باید این هفت نکته دائم بررسی شود.

شما میتوانید مقاله کولر آبی را مطالعه فرمایید

مواردی که در ابتدای هر فصل باید بررسی شود

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

موارد زیر را در ابتدای هر فصل که می خواهید از چیلر خود استفاده کنید رعایت نمایید.

۱ – سه فاز اصلی تابلو برق چیلر را ۴۸ساعت قبل از راه اندازی چیلر وصل نموده . کلید گرمکن روغن کمپرسور را در حالت روشن قرار دهید تا روغن کمپریور گرم شود.

۲ – کندانسور را با مواد گچ زدا رسوب گیری کنید.

۳ – روغن کمپرسور را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن آن را عوض کنید و همزمان فیلتر روغن را هم سرویس کنید.

۴ – سیستم گاز دستگاه را از حالت PUMP DOWN  خارج نموده و کلیه شیرهای کمپرسور را بررسی نمایید.

۵ – مدارات گاز را از حیث نشتی چک نمایید. در صورتی که به علت وجود نشتی در مدارات گاز فریون دستگاه کسر شده باشد نسبت به رفع نشتی و عوض کردن فیلتر درایر و شارژ گاز اقدام کنید.

۶ – فیلتر درایر را عوض کنید.

۷ –کرکره ها را با اب شستشو دهید.

۸ – داخل تشت آب تمیز شود

۹ – صافی بخش خروج اب از برج را تمیز کنید.

۱۰ – یاتاقان های باد زن راگریسکاری کنید

۱۱- صافی پمپ ها بازدید و در صورت نیاز انها را تمیز کنید.

این چند مورد در تعمیر و نگهداری چیلر جذبی مورد توجه باشد.

شما میتوانید مقاله پکیج را مطالعه فرمایید

اسیدشویی وشارژگاز

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

اسیدشویی چیلر جذبی و شارژ گاز چیلر جذبی

شارژ گاز چیلر جذبی

یکی از عمده ترین علت عیب های چیلر جذبی کم یا زیاد بودن مقدار شارژ گاز چیلر جذبی می باشد که این ماده مبرد در میزان سرمادهی دستگاه نقش بسیار زیادی دارد و در سرویس دوره ای چیلر جذبی باید مقدار شارژ گاز چیلر توسط یک سرویسکار چک شود.

اسیدشویی چیلر جذبی

یکی از مواردی که در هنگام سرویس چیلر ها باید انجام شود رسوب گیری و اسید شویی چیلر جذبی به صورت دوره ای می باشد .

. آبی که در سیستم چیلر جذبی در گردش است، نقش اصلی را در انتقال حرارت به عهده دارد و لذا لازم است از نظر میزان رسوب گذاری، خوردگی و آلودگی های بیولوژیکی همواره تحت کنترل باشد. همچنین لازم است کلیه صافی ها نیز به صورت مرتب مورد بازدید قرارگیرد که یک دوره سه ماه می تواند جهت کنترل صافی لحاظ گردد. کندانسور چیلرها بعد از مدتی کار کردن ، معمولاً رسوب می گیرند و باید رسوب زدایی شوند.

این موارد در تعمیر و نگهداری چیلر جذبی باید به دقت و با حساسیت بالا انجام گیرد.

شما میتوانید مقاله اسپیلت را مطالعه فرمایید